قمر در عقرب ۱۴۰۱/۰۲/۱۷ - ۷۸ بازدید

سلام
برای امر ازدواج صورت فلکی عقرب مهم است یا برج فلکی عقرب؟
مرجع تقلید؛ آیت الله خامنه ای

پرسشگر گرامی!
در اینکه ورود قمر در برج عقرب یا در صور فلکی عقرب ملاک است، بین علما اختلاف است؛ یعنی برخی آن را برج عقرب می دانند و برخی دیگر صورت فلکی عقرب. اکثر فقها گفته‌اند مراد، برج عقرب است و برخی گفته‌اند مراد، صورت فلکی عقرب است و به نظر می‌رسد حق با اکثریت فقهاست؛ ولی احتیاطا اگر هر دو لحاظ شود بهتر است چنانکه استاد علامه حسن‌زاده آملی (ره) فرموده اند اگر در هر دو مورد یعنی هم برج و هم صورت فلکی از مسافرت و ازدواج اجتناب شود را مطابق با احتیاط می دانند.
روش احتیاط هم این است که چون قمر (کره ماه) هر دو روز و نیم - برابر 60 ساعت - از مقابل هر برج و از جمله برج «عقرب» عبور مى‌‌کند، بهتر است حدود 24 ساعت بر آن دو روز و نیم افزود و جمعاً سه روز و نیم تا چهار روز صبر و احتیاط نمود و سپس در امر ازدواج، صیغه عقد را اجرا کرد.
اگرچه براساس برخی روایات در ایام و ساعات قمر در عقرب برخی کارهای مهم همچون مسافرت، خرید و فروش، عقد ازدواج، عروسی نهی شده است. البته تردیدی در این نیست که می‌توان با توکل بر خداوند، دادن صدقه از تأثیرات بد در ایام قمر در عقرب جلوگیری کرد. ضمن اینکه اگر کسی در روزهای قمر در عقرب عقد ازدواج کند و برخی مکروهات را مرتکب شود الزاماً به این معنا نیست که در زندگی دچار مشکلی خواهد شد؛ چون این مسئله علت تامه محسوب نمی شود، اما احتمال آسیب وجود دارد که همان طور که عرض شد با دعا و صدقه می توان آن را رفع کرد و جای نگرانی نیست.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.