خیانت همسر ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۲۲ بازدید

سلام اگر زوجه به همسرش خیانت کند و به اعتراف خود عمل زنای محصنه انجام دهد اگر همسر بخواهد اورا ببخشد ایا کار صحیحی است یا باید کار دیگری انجام دهد

شکی در این نیست که خیانت همسر و روابط نامشروع وی باعث به هم خوردن رابطۀ زوجیت نمی شود و زن بر مرد حرام نمی گردد؛ به همین خاطر آنها همچنان زن و شوهر هستند و می توانند به زندگی باهم ادامه دهند و در آینده صاحب اولاد گردند.
اینکه چرا همسرتان مرتکب خیانت شده و زنا داده است نیاز به بررسی دارد؛ چون ممکن است وی اغفال شده و طرف دیگر قضیه فرد شیادی بوده که با چرب زبانی و فریب دادن همسرتان زمینه رابطه را به وجود آورده است. از سوی دیگر ممکن است ناتوانی خود شما در مدیریت روابط و گاهی وقت ها کم کاری و عدم توجه به نیازهای عاطفی و جنسی همسرتان سبب آلودگی و پناهندگی وی به روابط نامشروع و خیانت شده باشد؛ در این فرض مردی که همسرش مرتکب خیانت شده و همسرش با مرد یا مردانی رابطه برقرار کرده و خدای ناکرده زنا داده باید سهم اشتباه خویش را بپذیرد و با اهتمام بیشتر به ارضای نیازهای مختلف همسر از لغزش مجدد او در آینده پیشگیری به عمل آورد.
اگر علل برخی از خیانت ها و کج رفتاری های همسران را بررسی کنید، متوجه می شوید که یکی از علل انحراف زوجین از مسیر درست زندگی، عدم ارضای صحیح و به موقع نیازهای عاطفی، کلامی و جنسی در بستر خانواده است؛ وقتی همسران ارتباط عاطفی مطلوبی با هم ندارند و نسبت به هم روی خوش نشان نمی دهند و از یکدیگر دلگیر و ناراحتند و احترام و حرمت یکدیگر را نگه نمی دارند در این صورت آرامش از زندگی آنان، که هدف ازدواج است، رخت بر می بندد و از بین می رود؛ طبیعی است زوجین برای تسکین درد های آشکار و پنهان خود و رسیدن به آرامش نسبی، به خارج از چارچوب خانواده پناه می آورند و با افراد دیگری رابطه برقرار می کنند و نیاز هایشان را تا حدودی با ارتباط با آنان برطرف می کنند.
به هر حال، همه چیز باید در بستری مناسب و فضای آرام بدون اینکه باعث جنجال و آشوب گردد، بررسی شود و علل احتمالی مشکل به درستی شناسایی گردد تا بر اساس آن راهکارهایی برای حل مشکل ارائه گردد، اما از آنجا که ما به زوایای زندگی شما دسترسی ندارید، توصیه اکید می کنیم که از مشاوره های تخصصی بهره بجویید و با کمک گرفتن از مشاوران، روانشناسان، خانواده درمانگران و زوج درمانگران باتجربه راهی برای حل مشکل پیدا کنید. می توانید به اتفاق همسرتان در مراکز مشاوره ای حضور یابید و موضوع را به صورت تخصصی بررسی کنید.
باید توجه داشت که ادامه زندگی با همسرتان با این سوءپیشینه همواره و در همه حال غلط یا ریسک نیست، بلکه عملکرد همسرتان، توبه و پشیمانی واقعی وی از گناهان گذشته و نیز عملکرد طرف مقابل قضیه که شما باشید گاهی می تواند ادامه زندگی را شیرین و دلنشین نماید و خوشبختی و شادکامی را در زندگی به مراتب بهتر از گذشته به ارمغان بیاورد.
این را بدانید که همه ما انسان ها به حکم انسان بودن و جایزالخطا بودن مان بعضاً دچار اشتباهات فاحشی در زندگی خود می شویم. چگونگی برخورد و مواجهه با این گونه اشتباهات از خود اشتباهات به مراتب مهم تر است. همان طور که در مکاتبه پیشین خدمت تان عرض کردیم چه بسا ممکن است اشتباهات قبلی انسان، باعث بیداری بیشتر فرد گردد به صورتی که بعد از آن بیشتر از خود مراقبت انجام دهد تا دگر باز فریب انسان های شیطان صفت و هوسران را نخورد و یا قدم در وادی گناه نگذارد و نیز ممکن است برای جبران اشتباهات گذشته، تلاش بیشتری کند و راه تقوا و پاکی را بهتر از دیگران بپیماید و زندگی خداپسندانه ای را فراهم آورد. در طول تاریخ افراد گناهکار زیادی بودند که از همسر شما گناهشان بیشتر و بدتر بود، اما برخی از آنها با توبه واقعی به درگاه الهی در زمرة خوبان قرار گرفتند به طوری که دیگران به مقام و منزلت شان غبطه می خورند.
اگر همسرتان از خطاها و اشتباهات خود شدیداً اظهار پشیمانی می کند و اصرار به ادامه زندگی با شما را دارد، همچنان وی بدون هیچ پیش شرطی مستحق بخشش و عفو و گذشت شما می باشد و سزاوار نیست که این واقعه را حتی به رخ او بکشید و او را تحقیر و سرزنش کنید چه رسد به این که آن را چماق کنید و بر سرش بکوبید؛ بلکه مردانگی و جوانمردی و کریم النفس بودن اقتضا می کند که این قضیه را نشنیده و نادیده تلقی کنید و با بزرگ مردی از کنار آن بگذرید و همسرتان را ببخشید و از خطای او درگذرید. آیا نمی دانید که امام حسین (علیه السلام) با حر بن یزید ریاحی که راه را بر امام و یارانش بست و به جنگ امام زمانش آمده بود و بزرگترین گناه تاریخ را مرتکب شد چگونه برخورد کرد؟!
البته این حق شماست که همسرتان را ببخشید یا نبخشید. هیچ اجباری به این مسئله نیست، اما باید توجه داشت که بخشیدن یا نبخشیدن شما مسلماً تبعاتی در زندگی همة اعضای خانواده در بر خواهد داشت. چه بسا ممکن است با نبخشیدن همسرتان او را بیشتر به سوی گناه و فرو رفتن در منجلاب فساد و تباهی سوق دهید و نیز اگر فرزندانی دارید، فرزندان دلبندتان را از نعمت مادر، محبت ها و آغوش گرم وی محروم گردانید، اما اگر او را بزرگوارانه و سخاوتنمدانه ببخشید، این سخاوت شما ممکن است باعث نجات مؤمنی شوید و فرزندان خوبی را در دامان او پرورش دهید و نیز الطاف و عنایات ویژه پروردگار را نصیب خویش گردانید.
باید توجه داشت، خدایی که خالق تمام هستی و خالق من و شماست با رحمت و مهربانی بی منتهایش بزرگ ترین گناهان را با یک توبه ساده می بخشد و حتی هرگز به رخ بنده اش نیز نمی کشد و نیز از خاطر فرشتگانی که مأمور به ثبت گناه بوده اند محو می کند تا شاید بنده اش بیش از این شرمنده نشود. حال چگونه است که شما دچار تردید شده اید!؟
در هر صورت، توصیه می شود که با خودتان خلوت کنید و ریزبینانه به موقعیتی که در آن قرار دارید بیندیشید، نکند خدای ناکرده و بدون دلیل منطقی زندگی خود را در آستانه فروپاشی قرار دهید. اگر می توانید، سعی کنید فرصت دوباره ای به همسرتان بدهید و با یک معامله جانانه با خداوند، از این امتحان بزرگ الهی سربلند خارج شوید. به یقین، خداوند به خاطر گذشتی که در حق همسرتان روا می دارید و آبروی مؤمنی را حفظ می کنید، پاداش عظیمی به شما عطا خواهد نمود. ضمناً سعی کنید غیرت و تعصبات بی جا را کنار گذاشته و روابط خود را بهتر از گذشته با همسرتان گرم نگه دارید و ذهن خود را از افکار مأیوسانه و دلسردکننده که به یقین وسوسه شیطان است، پالایش کنید.
اگر خدای ناکرده همسرتان هزاران بار هم مرتکب خیانت شود، رابطه زوجیت به قوت خویش باقی است، شما نسبت به همسرتان هنوز زن و شوهر هستید؛ بنابراین شما در هر صورت مُجاز به بدرفتاری با همسرتان و یا طلاق دادن وی بدون دلیل موجه و نیز عدم پرداخت مهریه و نفقه نیستید. البته اگر سوءرفتار همسرتان به گونه ای باشد که ادامه زندگی برای تان سخت و دشوار گردد و این مطلب برای دادگاه محرز شود، آنگاه شما می توانید تقاضای طلاق دهید و از همسرتان جدا شوید. البته در این فرض هم شما ملزم به پرداخت مهریه هستید.
به هر حال، توصیه اولیه ما به شما این است که با همان راهکاهایی که خدمت تان عرض شد در پی بهبود روابط با همسرتان بربیایید و از خطای وی درگذرید.
همواره موفق و کامروا باشید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.