پاسخ به شبهات وهابیت

خلافت حضرت علی(ع) اگر از جانب خدا بوده چرا به هر نحو برای رسیدن به آن استقامت نکرد؟

بنده از شما سؤالي راجع به بحث خلافت اميرالمؤمنين دارم. آيا حديثي از ايشان وجود دارد كه بيان كند امير مؤمنان از جانب خداوند به مقام جانشيني رسول خدا انتخاب شده است؟ لطفا با ذكر منبع پاسخ فرماييد. ضمنا بفرماييد در صورتي كه جانشيني رسول خدا از جانب خدا انتخاب مي شود چگونه و به چه مجوزي امام علي اين امر را رها كردند و خلافت را به كسی ديگر واگذار كردند؟

درپاسخ توجه تان رابه مطالب ذيل جلب مي كنم.
1- امير مومنان در حدیثی راجع به خلیفه الله خود فرمودند:

عصمت پیامبر اکرم(ص) و دیگر پیامبران(ع)

اخیرا شبكه فارسي و وهابي كلمه نسبت به عصمت پيامبر اکرم و دیگر پیامبران تشكيك ميكنند و عصمت حضرات را صرفا در ابلاغ پيام مي دانند. خواهشمندم در اين زمينه راهنمايي بفرمائيد

شیعه معتقد است عصمت، یكی از مهم ترین ویژگی های پیامبر اکرم(ص) و دیگر پیامبران الهی است؛ بنابراین، لازم است پیش از بیان دلایل عصمت، معنا و حقیقت آن روشن گردد.
واژه عصمت
واژه عصمت ـ از ماده «عَصَمَ» ـ در لغت به معنای «منع» و «حفظ» و نگهداشتن و مانع شدن و پیش گیری از ناملایمات است[1] و در اصطلاح، به نیرویی در وجود انسان گفته می شود كه دارنده آن را با قدرت داشتن بر انجام آن از گناه، خطا و اشتباه باز می دارد.[2]
با توضیح یاد شده، روشن می شود كه عصمت بر دو نوع است:
1. عصمت از گناه؛ یعنی معصوم كسی است كه با اختیار و قصد، مرتكب گناه نمی شود؛

علت عدم قصاص قاتلین عثمان

چرا حضرت علی قاتلین عثمان را قصاص نکرد؟

با سلام در پاسخ به سوال شما دوست گرامي بايد به مطالب زير اشاره نمود:
1. اهالي مصر و بصره و ديگر بلاد اسلامي برعليه مفاسد و مظالم عثمان و اطرافيانش در مدينه گرد‌ آمده بودند ولی با وساطت حضرت علي عليه السلام راه برگشت در پيش گرفتند. اما زماني كه قاصد عثمان را كه دستور قتل آنان را به سوي والي مصر مي برد، دستگير كردند، بازگشتند و كار عثمان را يكسره ساختند! حضور فيزيكي حسنين عليهم السلام و سخنان اميرمومنان علي عليه السلام نيز سودي نبخشيد. پس عثمان به دلیل خیانت خودش به قتل رسید و از قدیم گفته اند خودکرده را تدبیر نیست.

شبهه پیرامون ارزش مادی انگشتر حضرت علی (ع) و جواب آن

می گویند ارزش مادی انگشتری که حضرت علی به فقیر داد بسیار زیاد بوده است؛ اصولا چرا حضرت چنین انگشتر با ارزشی را در دست داشته است؟

در جواب از سوال شما توجه به چند نکته ضروری است:

آيا روايت « ولدني ابوبكر مرتين» از قول امام صادق عليه السلام صحت دارد ؟

پاسخ :
يكي از دلائلي كه علماي اهل تسنن براي اثبات حُسن روابط ميان اهل بيت عليهم السلام و خلفاي سه گانه استدلال مي‌كنند و با استفاده از آن موضع شيعيان در برابر خلفا را مورد انتقاد قرار مي‌دهند ، روايتي است معروف به «ولدني ابوبكر مرتين» كه از قول امام جعفر صادق عليه السلام نقل مي‌كنند . ما در اين جا به صورت مختصر سند و نيز دلالت اين روايت را از مصادر شيعه و سني مورد بررسي قرار داده و در نهايت قضاوت را بر عهده خوانندگان عزيز قرار مي‌دهيم .

بررسي سند روايت در كتاب‌هاي شيعه :