کسانی که با ابوبکر بیعت نکردند

چه کسانی با ابوبکر بیعت نکردند؟

به جز امیرالمومنین علی علیه السلام که با ابوبکر بیعت نکرد، هيچ‌کدام از بني‌هاشم هم تا بعد از وفات صديقه طاهره سلام الله عليها با ابوبکر بيعت نکردند. ابن اثير در اين مورد مي‌نويسد: «علي و بني‌هاشم و زبير شش ماه ماندند و با ابوبکر بيعت نکردند تا فاطمه رضي الله عنه وفات يافت، آن‌گاه بيعت کردند»(. ابن اثير، الکامل في التاريخ ،ترجمه ابوالقاسم حالت، تهران، موسسه مطبوعاتي علمي، 1371ش، ج8، ص21.)
البته این عقیده اهل سنت است که امیرالمومنین بعد از شش ماه بیعت کرده است اما نظر شیعه این است که اميرالمومنين علي عليه‌السلام هيچ‌گاه بيعت نکرد چنان که شيخ مفيد مي‌نويسد: « اتفاق نظر همه- دانشمندان – و همه محققان شيعه و عقيده حق اين است که امير المومنين علي عليه السلام هرگز با ابوبکر بيعت نکرد».( شيخ مفيد، الفصول المختاره، تحقيق سيد علي مير شريف، بيروت،‌ دار المفيد، چ دوم، 1414ق، ص40 و 56 به بعد)
به جز امیرالمومنین(ع) و بنی هاشم، بسیاری از صحابه هم با ابوبکر بیعت نکردند که از جمله آنان می توان به افراد ذیل اشاره کرد:
1- بلال؛ بلال نه تنها بیعت نکرد بلکه از اذان گفتن خودداری کرد و به سوی شام شتافت( طبقات ابن سعد، ج3 ، ص 236)
2- سعد بن عباده( رئیس قبیله خزرج)؛ او هرگز با ابوبکر و عمر بیعت نکرد. او پس از مرگ ابوبکر به سوی شام شتافت و در آنجا ( دوران خلافت عمر) به طور مرموز ترور شد.( تاریخ طبری، ج1، ص 1844)
3- سلمان فارسی (شرح نهج البلاغه، ابن بی الحدید، ج2، ص49)
4- فضل بن عباس و پدرش عباس(از معروفین بنی هاشم) ؛ او در سقیفه گفت: بزرگ ما علی علیه اسلام از شما سزاورتر است.( تاریخ یعقوبی، ج2، ص 124)
5- منذر بن ارقم ؛ او در سقیفه کفته بود: در بین هاشم مردی (علی علیه السلام) وجود دارد که اگر به خلافت روی آورد کسی تردیدی در حقانیت او ندارد( تاریخ یعقوبی، ج2، ص 124)
6- عتبه بن ابی لهب (او در پی سخن ابن عباس در سقیفه گفت: هرگز فکر نمی کردم امر خلافت از بنی هاشم و از ابوالحسن علی علیه السلام منحرف گردد، کسی که اولین مومن به رسول الله بوده و سابقه او بر همگان ثابت و داناترین فرد نسبت به قرآن و سنت های پیامبر(ص) است( تاریخ یعقوبی،همان)
7- ابوسفیان بن حرب (او حتی نزد علی علیه السلام آمده و پیشنهاد جمع آوری سلاح و حمله مسلحانه علیه ابوبکر را داد.( تاریخ طبری، ج3، ص 209)
8- حذیفه بن الیمان(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج2، ص 51)
9- زبیر بن العوام (همان ،ج2، ص 21)
10- فروه بن عمر الانصاری (زبیر بن بکار در کتاب الاخبار الموفقیات می نویسد: فروه بن عمر از اصحابی بود که زیر بار بیعت با ابوبکر نرفت)؛ الاخبار الموفقیات، ص 590)
11- خالد بن سعید ؛ وی از سوی رسول الله (ص)فرمانداری صنعای یمن را به عهده داشت، زمانی که رسول خدا(ص) از دنیا رفت، خالد همراه با دو برادرش، ابان و عمر ، محل خدمت خود را ترک کردند و به مدینه بازگشتند ابوبکر از ایشان پرسید: برای چه محل ماموریت را ترک کردید؟ هیچ کس برای فرمانداری شایسته تر از منتخبین رسول خدا (ص) نمی باشد، بر سر کارتان برگردید. آنان پاسخ دادند: ما پسران احیحه ،پس از رسول خدا(ص) برای هیچ کس دیگر کار نمی کنیم . او ضمن سخنانی به بنی هاشم گفته بود: شما اهل بیت درخت تناور و با میوه های نیکو هستید، ما پیرو شما هستیم. ( اسدالغابه ،ج1 ، ص 575)
12-مقداد بن عمرو 13- ابو ذر غفارى 14- عمار بن ياسر 15 براء بن عازب 16 ابى بن كعب. (رک: تاریخ یعقوبی، ج2، ص 124)
همچنین از افراد دیگری همچون مالک بن نویره ؛ ابوالتیهان ؛ عباده بن صامت ؛ سعد بن ابی وقاص؛ طلحه بن عبیدالله؛ خزیمه بن ثابت و... نیز نام برده شده است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .