چرا اهل سنت بیشتر ازشیعه است و..؟

درباره علت کثرت جمعیت اهل تسنن توجه به چند نکته لازم است::
1- کثرت عدد هیچ ارتباط لزومى با حقانیت ندارد. عین همین سؤال را مى‏توان درباره فزون تعداد مسیحیان مطرح ساخت.
به تعبیر حضرت على(ع) باید حقیقت را معیار شناخت افراد قرار داد، نه اشخاص را معیار شناخت حقیقت.
2- کم بودن تعداد شیعه در برابر اهل سنت علل تاریخى مهمى دارد؛ از جمله:
الف) از قديم گفته اند الناس علی دين ملوكهم؛ مردم به دين حاكمان خويش هستند.
پس از وفات پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در همه قرنهايی كه بلاد اسلامی دارای حاكمان مسلمان بوده است، اكثرا گرايش به مذهب سنی داشته اند و از آن مذهب دفاع می کردن و حکومت‏هاى جور در طول تاریخ مانع جدى تبلیغ و شناسایى مکتب اهل بیت(ع) بوده و به هر شکل ممکن از آن جلوگیرى مى‏کردند.لاجرم جهانیان آن‏سان که باید و شاید در طول تاریخ با این فرهنگ غنى آشنایى نیافتند.و گرايش عمومی به اهل سنت در ميان حاكمان اسلامی سبب شيوع اين مذهب و اكثريت يافتن آن در عالم اسلام است.

ب ) بر اثر فشار و سختگیرى‏هاى فزون از حد حکام، شیعه در طول تاریخ در رعب وحشت و رنج به سر مى‏بردند. این مسأله نیز مانع نزدیک شدن دیگران به شیعه و گسترش تشیع مى‏گردید.
ج ) در بسیارى از موارد بر اثر جور و ستم شدید حکام، شیعیان به شدت در تقیه بوده واجازه تبليع و نشر عقايد خويش را نداشته اند، حتی در طور تاریخ شيعه بودن جرم محسوب شده و شيعيان محكوم به مرگ يا تحمل زندگی مشقت بار می شدند و ناچار به عمل براساس برخى از مکاتب فقهى‏اهل سنت‏بودند.
همين فشارها، تبليغات سوء مخالفان و كافر و رافضی و قرمطی و مجوس و مهدورالدم خواندن شيعيان از سوی آنان، نگاه عمومی را برای گرايش به اين مذهب بسيار بسيار كاهش داده است واستمرارطولانى این‏وضعیت موجب‏شدپس‏از گذشت‏مدتى، نسل‏هاى‏بعدى‏اصالت‏شیعى ‏خود را فراموش کرده و آیینى را که توسط آباى آنها به خاطر تقیه برگزیده شده بود، عین حقیقت تلقى کنند و براى همیشه به آن پاى بند باشند. این مسأله در بسیارى ازنقاط جهان اسلام به ویژه در هند و بنگلادش و سریلانکا و سوریه و ترکیه وجود داشته است. . پس طبيعی است كه شيعيان در مجموع عا لم اسلام دارای جمعيت اندك بوده و در اقليت باشند

دیدگاه ها

اگر در كل دنيا تنها من يك نفر هم كه با شم باز شيعه علي هستم و دلخوش به انتصاب راه ابوالفض هستم و چشم به راه مهدي موعود . دنيا و آخرتش هم بماند براي وهابيون بي انديشه اي كه افسار خود را به دست افرادي داده اند كه در فتواي خودشان هم مشكل است و نه من كه دنيا مي انديشد آيا در پشت اين فتاوا انديشه اي هم هست ؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .