پیامبر وعدم برخورد با خلفا،خضر و کشتن بچه قبل از جنایت

چرا پيامبر با خلفا در حالي كه علم داشت،برخورد نكرد؟اگر ميگوييد كه آنها مرتكب خطا هنوز نشده اند پس چرا حضرت خضر آن پسر بچه را كشت؟

(پیش از پاسخ به این شبهه باید گفت در مورد علم غیب معصومین بارها جواب داده ایم لذا این مطلب را در اینجا بررسی نمی کنیم)
علت این امر را می توان دلایل ذیل دانست:
۱- پیامبر مأمور به حکم به ظاهر بودند و از طرف خداوند اجازه نداشتند که افراد منافق را بازخواست و یا بطور علنی رسوا نمایند. چنانکه در قسمتی از خطبۀ غدیر پس از اشاره به آیه 47 سوره نساء می فرماید: به خدا سوگند كه مقصود خداوند از اين آيه گروهي از صحابه اند كه آنان را با نام و نسب مي شناسم ليكن به پرده پوشي كارشان مأمورم.» (الیقین، سید بن طاووس، ص 354، نشر موسسه دارالکتاب، چاپ اول، 1413 ق)که البته این فرمان می تواند جنبۀ امتحان و آزمایش برای این افراد و برای امت رسول خدا (ص) داشته باشد. همچنانکه سایر امت های پیش از این را نیز (از فرزندان حضرت آدم گرفته تا امت های پیامبران اولوالعزم) به شیوه های گوناگون مورد آزمایش قرار داده بود.
۲- علاوه بر نکته فوق به این نکته نیز باید توجه جدی داشت که: مسلماً تصریح پیامبر بطور علنی به نام این افراد آتش کینه و جنگهای داخلی را شعله ور می کرد و این با توجه به کثرت منافقان به مصلحت اسلام نو پا نبود. مهمترین کار پیامبر زدودن شرک و بت پرستی آشکار از جامعه و برقراری کلمه توحید بوده است نه مبارزه آشکارا با پدیده نفاق. مبارزه علنی با نفاق، مأموریت خطیری است که بر عهده آخرین وصیّ پیامبر نهاده شده است.
۳- در قبول سخنان پیامبر توسط مردم نیز جای بحث است. چراکه وقتی واقعه غدیر با آن عظمت را که سخنی ایجابی بود، انکار کردند، و ولایت حضرت علی(علیه السلام) را نپذیرفتند، چطور می توان انتظار داشت که این نفی (معرفی سران نفاق و به طور خاص خلفا) را که سخنی سلبی است، بپذیرند. هر چند که پیامبر با نشانه ها و اشاره ها و کنایه های فراوان، منافق بودن آنان را برای اصحاب روشن نموده اند.
4- شبیه به این مسئله نیز در موارد متعددی اتفاق افتاده بود که افرادی به ظاهر ادعای اسلام می کردند اما در خفا و از پشت سر به اسلام ضربه می زدند به عنوان مثال می توان از عبدالله بن ابی نام برد که تمامی یاران پیامبر از او به عنوان منافق شهر مدینه یاد می کردند. نفاق وی تا بدانجا آشکار شده بود که پسرش از پیامبر خواست تا او را بکشد اما پیامبر اجازه نداد.(سیره ابن هشام، ترجمه، ج 2، ص 198) پاسخ پیامبر به فرزند عبدالله بن ابی را میتوان عینا در این زمینه نیز به کار برد. گویا این پاسخ پیامبر برای مردم این روزگار و در جواب به منافق بودن خلفا نیز هست.

اما در مورد ماجرای حضرت خضر و قیاس آن با پیامبر اکرم علاوه بر مطالبی که در بالا عرض شد توجه به چند نکته دیگر نیز مسئله را روشن خواهد کرد. اما پیش از آن لازم است که بدانید شخصی را که حضرت خضر کشت بچه نبوده بلکه به سن بلوغ رسیده بوده است چنانکه فخر رازی در تفسیرش به این مطلب اشاره می کند .( التفسير الكبير أو مفاتيح الغيب ، ج 21، ص132)
به هر حال دراینباره باید گفت:
اولا: ماموريت خضر ، تكويني بود ، و وظيفه پیامبر تشريعي:
یعنی ممكن است كه خضر نبى عليه السلام ، به عنوان مامور الهى ، و مانند فرشتگان كه مامور به قبض ارواح هستند ، چنين كارى كرده باشد؛ اما پیامبر عليه السلام مأمور به ظاهر و تشريع بوده است و نمى‌توانسته قبل از جنايت آنان را مجازات کند.
ثانیا عمل خضر، اجراي حد ارتداد بود ، اما خلفا ، تا آن زمان مهدور الدم نشده بود !
ثالثا حكم شريعت پیامبر، با شريعت حضرت خضر عليهما السلام متفاوت بوده است . چنانکه ابن عربی از علمای بزرگ اهل سنت می نویسد: خضرعليه السلام‌ تابع شريعت غير از شريعت موسى بوده است ؛ كار خضر به مقتضاى شريعتى كه تابع بوده است. از مقررات اين شريعت اين است كه انسان مطابق علم خودش حكم نمايد خضر عليه السلام‌ نيز مطابق علمش كه جوان كافر است حكم نموده است نه اين كه خودش صاحب شريعت بوده است.( الفتوحات المكية في معرفة الاسرار الملكية ، ج 2، ص79 )

گردآوری و پاسخ:
سید محمد مهدی حسین پور
مدیر گروه وهابیت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .