پشت پرده شبکه کلمه >

پشت پرده شبکه کلمه >
امروزه با رشد روز افزون رسانه ها و سوء استفاده ی دشمنان از این قبیل ابزار در راستای تحقق جنگ روانی (نرم) ، هر روز شاهد راه اندازی سایت ، پایگاه و یا شبکه ی تلویزیونی جدیدی می باشیم ؛ که در این میان شبکه های تلویزیونی به علت گستردگی در پوششِ مخاطبان و ماندگاری صدا و تصویر بر ذهن و روان بیننده از اهمیت بیشتری برخوردار گشته اند و آنچه که اینک بیش از پیش بر همگان آشکار شده ، ترویج فرهنگ و سبک زندگی (Life Style) غربی و در نهایت بیگانه سازی نسل جوان با هویت اسلامی و ملی ، توسط این پروژه (جنگ روانی) می باشد.

در این راستا آنچه که طی این سال ها در ذهن ما از جنگ نرم نقش بسته ، تلفیقی از رسانه هایی است که با ظاهری غیر دینی به دنبال نابودی ارزش های اخلاقی جامعه به نفع الگوهای وارداتی و بیگانه است . در پی این روند مدتی است که "اسلامِ آمریکایی" به عنوان همراه و متحد لائیک ها و سکولارهای وطنی به نام انحراف تشیع از اسلام راستین و ظلم جمهوری اسلامی به اهل سنت ، نوع جدیدی از اختلاف افکنی را در دستور کار قرار داده است. در این چهارچوب چندی است که با حمایت مالی رژیم سعودی و محوریت اطلاعاتی اتاق فکر آمریکایی – انگلیسی شبکه ای به نام "کلمه" به منظور اختلاف افکـنی و تحریـک برادران اهـل سنت به نفع فرقه ی منحرف وهابیت و در نهایت سیاست نخ نمای "تفرقه بینداز و حکومت کن" آغاز به کار کرده است . این شبكه كه پخش آزمایشی برنامه های آن در هفته ی اول خرداد سال جاری آغاز شده بود ، رسما از اول ماه رمضان افتتاح شد و طبق خبرها ، بودجه ی سالانه ی "کلمه" بیش از 7 میلیون دلار می باشد که بخشی از آن مستقیماً از بودجه ی تشکیلات دینی سعودی در خارج از کشور هزینه می شود . به لحاظ فنی نیز ، شبکه ی العربیه (وابسته به دولت عربستان) کار آموزش پرسنل و طراطی برخی از برنامه های این شبکه را بر عهده دارد.

اما وقتی کمی ژرف نگر می شویم و به پس ماجرا می نگریم و بحث های شـبکه را به گونه ای جـدی تر دنبال می کنیم ، باطنی آشکار می شود که وهابیون تکفیری و روشنفکران غرب گرای وطنی به جهت تحریف اعتقادات تدارک دیده اند ؛ حمله ی تمام قد به بنیان های اعتقادی تشیع چون امامت ، ولایت و انتظار . اما این بار با ظاهری دینی به منظور تحقق همان آرزوهای آمریکایی مبنای کار "کلمه" قرار گرفته است

توسل به راه اندازی این شبکه که مدعی ترویج اسلام راستین و مقابله با خرافات می باشد ، در نگاه اول با تصویر کلیشه ای ذهن مخاطب ایرانی از شبکه های ماهواره ای تفاوت اساسی دارد ، حـتی ظاهر گردانندگان شبکه ی کلـمه پدیده ای است که امروز با نگاه سنتی ما به رسانه های فارسی زبان ماهواره ای ، کاملا متفاوت است . در این شبکه نه خبری از موسیقی مبتذل است و نه سریال های غیراخلاقی شبکه هایی چون "فارسی1" و "pmc family" و نه فتنه گری های سیاسی BBC فارسی؛ آنچه که در "کلمه" مشاهده می کنیم از محتوای برنامه ها گرفته تا پوشش و گفتار مجریان و کارشناسان همه و همه ظاهری دینی دارد.

اما وقتی کمی ژرف نگر می شویم و به پس ماجرا می نگریم و بحث های شـبکه را به گونه ای جـدی تر دنبال می کنیم ، باطنی آشکار می شود که وهابیون تکفیری و روشنفکران غرب گرای وطنی به جهت تحریف اعتقادات تدارک دیده اند ؛ حمله ی تمام قد به بنیان های اعتقادی تشیع چون امامت ، ولایت و انتظار . اما این بار با ظاهری دینی به منظور تحقق همان آرزوهای آمریکایی مبنای کار "کلمه" قرار گرفته است.

با نگاهی گذرا به برنامه های شبکه ی ماهواره ای "کلمه" اهداف ذیل را می توان به عنوان هدف های اصلی طراحان اتاق فکر آن برشمرد:
- ترویج افکار وهابیت.

- ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی با انحام حملات تند نسبت به اعتقادات مذهبی شیعیان به نام اهل سنت.

- تضعیف اهل سنت به نفع افکار وهابیت.

- زیر سوال بردن عصمت ائمه اطهار علیهم السلام.

- خرافی دانستن اعتقاد به ظهور منجی علی رغم پذیرش این نگرش در میان بسیارای از بزرگان اهل سنت و سایر ادیان

- تبرئه معاویه و یزید در مورد به انحراف کشاندن اسلام و نادیده انگاشتن نقش آنان در شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع).

- متهم کردن امام علی(ع) به برخی از اعمال مخالف سفارش قرآن و پیامبر اكرم(ص).

- زیر سوال بردن ولایت فقیه.

- ترویج برداشت های غیر عقلانی و صرفاً نقلی از روایات و احادیث.

- محدود کردن اسلام در عبادات و اخلاقیات و نادیده انگاشتن جنبه های سیاسی آن.

- تخریب بزرگان شیعه و اهل سنت ؛ به ویژه آنهایی که در برابر انحراف وهابیون موضع گرفته اند و به افشاگری پرداخته اند.

- تخریب برخی از مفاهیم و اعتقادات شیعیان چون زیارت قبور ائمه (ع).

- تحریف تاریخ صدر اسلام به نفع افکار وهابیون.

- متهم کردن نظام اسلامی ایران به نادیده انگاشتن حقوق اقلیت های مذهبی به ویژه اهل سنت.

- ترویج نوعی از اسلام صوفیانه و غیرسیاسی (سکولاریسم).

بودجه ی سالانه ی "کلمه" بیش از 7 میلیون دلار می باشد که بخشی از آن مستقیماً از بودجه ی تشکیلات دینی سعودی در خارج از کشور هزینه می شود . به لحاظ فنی نیز ، شبکه ی العربیه (وابسته به دولت عربستان) کار آموزش پرسنل و طراطی برخی از برنامه های این شبکه را بر عهده دارد

ارزیابی کمی و کیفی برنامه های شبکه ماهواره ای کلمه و دیگر رسانه های ضد انقلاب فعال در این عرصه نشان دهنده ی این نکته است که اتاق فکر دشمن به گونه ای کاملا حساب شده به تقسیم وظایف میان لشکر رسانه ای خود پرداخته است . در این چهارچوب ، تضعیف اعتقادات دینی جامعه و در نهایت براندازی نظام (و یا حداقل استحاله آن) به عنوان هدف کلان و راهبردی در دستور کار قرارگرفته است . به طور مثال ، با دقت در اهداف "کلمه" به عنوان رسانه ای که با بودجه ی وهابیون و دولت عربستان اداره می شود اشتراکات فراوانی را میان این شبکه و رسانه هایی چون "بی بی سی فارسی" و "صدای آمریکا" قابل تشخیص است . زیر سوال بردن باورهای مذهبی جامعه ، تضعیف جایگاه نظام در داخل و خارج از مرزها ، القای ناکارامدی حکومت دینی برخاسته از انقلاب اسلامی و در نهایت ترویج نوع خاصی از اسلام بی خطر برای منافع غرب به وضوح اما با ادبیات و ظاهری متفاوت در تمامی این شبکه ها نمایان است و این روند به طور آشکارا در پی ضربع زدن به اعتقادات جامعه ی اسلامی است و در آنجا که اطلاع رسانی های لازم توسط مسئولین صورت نپذیرد ، ضربه ای سهمگین به بدنه ی اسلامی جامعه وارد خواهد آمد.

به نقل از تبیان

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .