پرچم‌های سیاه القاعده و آشوب در لبنان

پس از اعلام حضور گروه "جبهه النصره" در لبنان که مدتی پیش و همزمان با شکست گروه های مسلح به ویژه گروه های سلفی جهادی در شهر "القصیر" در استان حمص در مرکز سوریه صورت گرفت، به نظر می رسد که اقدامات لازم براي تأسیس شاخه‌اي از سازمان القاعده در لبنان صورت گرفته است، تا جايي كه اين سازمان تروريستي به صورت عملي فعاليت‌هاي رسانه‌اي، تبليغاتي و نظامي خود را در اين كشور آغاز كرده است.

اين خبر و اخبار مشابه آن اولين بار حدود يك ماه پیش درحالی در منابع خبری منطقه‌ای منتشر شده و هر از چندگاهی بار دیگر تکرار می شود که همزمان با آن اخباری مبنی بر افزايش فعاليت هاي اين سازمان تروريستي در صحراي سينا در مصر نیز منتشر شده می شود.

طبق گفته منابع آگاه هفته‌های اخیر برخی مناطق لبنان شاهد برگزاری نشست‌ها و گردهمایی‌هایی از سوی برخی افراد بوده که دارای شعارها و نماد هايی مشابه شعارها و نمادهای سازمان تروریستی القاعده بوده‌اند و این موجب شده تا احتمال فعالیت سازمان القاعده در لبنان بیش از پیش تقویت شود، به خصوص آنکه زمينه‌ها و بسترهای مناسب برای این حضور و فعالیت نیز در برخی از مناطق لبنان پیشاپیش فراهم شده بود. این موجب می‌شود تا شكي باقي نماند كه اين نشست‌ها و گردهمایی از سوي سازمان القاعده سازماندهي و برگزار شده است. همچنين مشخص است كه اين سازمان براي اعلام رسمي وجود القاعده در لبنان برنامه‌ريزي كرده است.
اما نشستی که منتسب به این سازمان است، در منطقه "ابو سمراء" از توابع شهر "طرابلس" در شمال لبنان با عنوان نشست "جماعت اهل سنت و جماعت" برگزار شده كه جماعتی تازه تأسيس در لبنان به شمار مي آيد.

در همين راستا پايگاه خبري و تحليلي "عرب پرس" لبنان وابسته به شيعيان جنوب این کشور در گزارشی در این خصوص نوشت که اطلاعات به دست آمده نشان می دهد، نشست جماعت اهل سنت و جماعت به ریاست "شيخ عمر بكري فستق"، از شیوخ سلفی وهابي مقیم لبنان برگزار شده كه از شخصيت هاي بسيار نزديك به سازمان القاعده است.
"شيخ عمر بكري فستق" پیشتر به درخواست طالبان در افغانستان و پاكستان برای عناصر القاعده در مناطق مختلف این دو کشور سخنراني مي کرد. وي در شهر "حلب"، در شمال سوريه به دنيا آمده و به دعوت "شيخ حسام الصباغ" با هدف تحكيم جايگاه وهابيت و توسعه و گسترش آن در شمال لبنان به این منطقه مهاجرت کرده است.

این درحالی است که شيخ حسام الصباغ امروز در سوريه در صفوف گروه جبهه النصره که از شاخه های سازمان القاعده در سوریه به شمار می آید، علیه نظام سوریه درحال مبارزه است.

شيخ عمر بكري در اولین اظهارات خود درباره فعالیت هایش به صراحت اعلام كرد كه همكاري با سازمان القاعده را بر همكاري با گروه جبهه النصره ترجيح مي دهد، چراكه جبهه النصره آمادگي خود براي رسيدن به تفاهم و همكاري با گروه های لیبرال دمكرات در سوريه را جهت متحد کردن عملیات های نظامی علیه نظام سوریه اعلام كرده و این برای من غیر قابل قبول است.

شيخ عمر بكري فستق

شيخ عمر بكري نیز پيش از اين به صراحت از ترور "رفیق حريري"، نخست وزیر اسبق لبنان حمایت کرده بود، چراكه حريري از دید وی يك سكولار ویا لامذهب به شمار می آمد. وي همچنين به صراحت حمايت خود از حملات سازمان القاعده در 11 سپتامبر 2001 و عمليات حمله به متروي لندن را اعلام كرده و گفته بود که بر هر مجاهدي واجب است، از هر فرصت براي قتل و ريشه كن کردن كافران و مشركان استفاده كند.

نشست سران القاعده در لبنان در پایان بیانیه ای را منتشر کرده بود که در آن آمده بود:

پيامبر (ص) فرموده است: "شمار پرچم های سیاه در هر قومی افزایش یابد، آن قوم از خاندان پیامبر است" و بر این اساس نشست اهل سنت و جماعت در لبنان در پایان گردهمایی خود از اعلام موجودیت "جماعت اهل سنت و جماعت" در این کشور خبر می دهد.

دقت در ادبیات به کار گرفته شده از سوی این گروه و بیانیه منتشره از سوی آنها تردیدی در وابستگی آنان به سازمان القاعده باقی نمی‌گذارد. حدیث فوق که در این بیانیه به نقل از پیامبر (ص) ذکر شده، همان حدیثی است که سازمان القاعده از آن استفاده و آن را دستاویز فعالیت‌های تروریستی خود در کشورهای مختلف قرار می دهد.

این ادبیات را همچنین می‌توان یکی از اصلی‌ترین وجوه تمایز این گروه تروریستی با شاخه محلی سازمان القاعده مانند گروه جبهه النصره در سوریه دانست. تأکید ویژه این گروه بر اصلاح بشریت نیز ادبیات تکراری مورد استفاده شیوخ وهابی و سازمان القاعده را در اذهان تداعی می‌ کند.

در تبلیغات و پوسترهای خیابانی دعوت به حضور در این نشست نیز عبارت "غریبان اهل سنت" ذکر و بر بالای آن پرچم‌های القاعده نصب شده بود. در پایین فراخوان نیز نوشته شده بود: "از اهل توحید و جهاد در کشورهای مختلف جهان دعوت به عمل می آید، به منظور آگاهی از وضعیت کنونی جهان اسلام و تکالیف امت در سايه بهار اسلامی در این نشست حضور یابند و این ادبیات از ویژگی‌های منحصر به فرد سازمان القاعده است و نشان می‌دهد این سازمان شاخه ای را در لبنان تأسیس کرده است.

این درحالی است که برخی از فعالان اجتماعی لبنانی در شبکه‌های مجازی در صفحات شخصی خود از نصب پرچم‌های سیاه سازمان القاعده مقابل و سر درب سالن "مرج الزهور"، محل برگزاری نشست تأسیسی این جماعت خبر داده بودند.

از سوی دیگر چند روز پيش در خبرها اعلام شد که شاخه جدید گروه جبهه النصره نیز در شمال لبنان اعلام موجودیت کرده است. "محمد الریش"، برادر "سامر عبد الرحیم الریش"، سرکرده گروه تروریستی موسوم به "سربازان شام" تاسیس گروه جبهه النصره جدیدی در لبنان خبر داده است.

منابع آگاه خبری تاکید می کنند که الریش برخی از طرفداران و همدستان برادر خود را که در سوریه علیه نظام این کشور مبارزه می کنند، گرد هم آورده و به آنها وعده داده که در صورت مبارزه با ارتش لبنان آنها را مورد حمایت خود قرار خواهد داد.

در ادامه این منابع می افزایند: محمد الریش با وجود اینکه در منطقه "الضم" و "الفرز" از توابع شهر "طرابلس" اقامت دارد، ولی گروه خود را در منطقه "التبانه" متمرکز کرده است.

"سامر الریش" اواسط ماه ژوئن در جریان درگیری ارتش سویه با گروه های تروریستی در منطقه "قلعه الحصن" واقع در "حمص"، در مرکز سوریه به دست نیروهای ارتش سوریه به قتل رسید.
این منابع تاکید می کنند: روند امور جاری در لبنان نشان می دهد كه دست هاي پنهانی براي برافروختن آتش جنگ داخلی ميان سلفي ها و سكولارها در لبنان، سوريه، مصر و اردن برنامه ریزی مي كنند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .