پاسخ به شبهاتی پیرامون شکل ظاهری امیرالمومنین(ع)

در بعضي كتب درباره اوصاف جسماني اميرالمؤمنين علي (ع) آمده است كه ايشان داراي قدي نسبتا كوتاه و شكمي برجسته بوده اند و همچنين جز موهاي اطراف سر،مويي نداشتند(جلو و وسط سر ايشان طاس بوده) و به همين دليل القابي چون انزع،بطين و... را به ايشان نسبت ميدهند آیا این مطالب صحت دارد؟

یکی از شبهاتی که معاندین و دشمنان امیرالمومنین به خیال خود بر وجود مقدس امیرالمومنین علی علیه السلام وارد کرده اند استناد به روایاتی است که به شکل ظاهری آنحضرت اشاره کرده و به خیال خود برخی ویژگیهای عجیب و نامتناسبی را به آن حضرت نسبت داده اند به همین منظور لازم است که این مطلب را به طور ریشه ای و دقیق مورد بررسی قرار دهیم تا روشن شود که آنحضرت چه ویژگی ظاهری داشته اند:
بررسی روایات پیرامون سيماي ظاهري امیرالمومنین حضرت على عليه السلام
طبق روايات فراوان انبياي الهي و پيامبر خاتم صلي الله عليه و آله و سلم و اهل بيت عليهم السلام از همه لحاظ حتي از نظر شکل و شمايل و هيئت ظاهري از تمامي مردم زمان خودشان برتر بوده اند بطوري که عاري از هر عيب و نقصي بوده اند . اما بعضي اوقات بعضي يا بخاطر عدم آشنايي با روايات و متون تاريخي و يا از روي غرض ورزي ، سعي در تنقيص و به خيال خودشان کوچک نمودن اين بزرگواران داشته و دارند که عبارات فوق نيز مي تواند از همين دسته مطالب باشد . البته متأسفانه نوشتن و انتشار امثال اين مطالب از افراد بي مطالعه ، در اين گونه سايت ها فراوان است .
حقيقت مطلب
در مورد شمايل ظاهري و اندام زيباي حضرت امير المؤمنين صلوات الله و سلامه عليه يک سري روايات و نقلهاي تاريخي به دست ما رسيده است که از نظر شما مي گذرانيم :
مدح سيماي ظاهري حضرت
ابن سعد در کتاب طبقات مي نويسد :
. . . أبو عوانة عن مغيرة عن قدامة بن عتاب قال کان علي ضخم البطن ضخم مشاشة المنکب ضخم عضلة الذراع دقيق مستدقها ضخم عضلة الساق دقيق مستدقها . . .
الطبقات الکبرى ـ محمد بن سعد بن منيع أبو عبدالله البصري الزهري ـ ج 3 ، ص 26 ، باب : ذکر صفة علي بن أبي طالب عليه السلام ، الوفاة: 230 ، ناشر: دار صادر - بيروت - ؛ أنساب الأشراف ـ أحمد بن يحيى بن جابر البلاذري ، المتوفى : 279هـ ـ ج1، ص 283 و 284 .
. . . قدامة بن عتاب گفت : علي داراي شکمي نيکو و کامل وسينه اي بسيار فراخ بود ، ساعد دستش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود و ساق پايش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود . . .
محمد بن يوسف صالحي شامي مي نويسد :
وکان ضخم البطن شاسع المنکب ، ضخم الذراعين مستدقهما ضخم عضد الساق ، فوق الربعة ، ضخم المنکبين ، طويل اللحية عظيمها .
سبل الهدى والرشاد في سيرة خير العباد ج11، ص287 ـ محمد بن يوسف الصالحي الشامي ، الوفاة: 942هـ ـ ، ناشر : دار الکتب العلمية - بيروت - 1414هـ ، چاپ اول ، تحقيق : عادل أحمد عبد الموجود وعلي محمد معوض .
علي داراي شکمي نيکو و کامل وسينه اي بسيار فراخ بود ، ساعد دستش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود و ساق پايش عضلاني بود و قد مبارکش از فرد ميان قامت مقداري بلند قد تر بود و کتفهايي قوي و عضلاني داشت و محاسني پرپشت و بلند داشت .
عبد الملک ب