وهابیت و اعتقاد به مهدویت

رويكرد وهابيت نسبت به مهدويت چیست؟

در رابطه با رويكرد وهابيت نسبت به مهدويت و امام زمان(عج)، توجه شما را به اين نكته جلب مي‌كنم كه وهابيت و اهل سنت حدود 99 درصدشان در رابطه با مهدويت ، پنجاه ـ شصت درصد با شيعه هم عقيده هستند . يعني اين‌ها معتقد هستند كه آقا رسول اكرم بشارت داده به وجود آقا حضرت مهدي سلام الله عليه كه آن نازنين وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد ؛ همان گونه كه از ظلم و ستم لبريز شده است . در اين زمينه ما اختلاف آن‌چناني با اهل سنت حتي با وهابيت هم نداريم .
نكته جالب توجه اين است كه ابن تيميه ، بزرگ تئورين وهابيت هم وقتي در برابر انبوهي از روايات در صحاح سته و حتي در صحيح بخاري و مسلم در باره حضرت مهدي مواجه مي‌شود ، صراحتاً مي‌گويد :
احاديثي كه مي‌توانيم احتجاج كنيم بر آن احاديث بر قيام حضرت مهدي ،‌ اين احاديث صحيح هستند . اين روايات را ابو داود ، ترمذي و احمد نقل كرده‌اند . (منهاج السنة النبوية ، ج 4 ، ص211 .)
خود آقاي ابن قيم ، شاگرد و ناشر افكار ابن تيميه هم در اين زمينه مفصل بحث كرده است و مي گويد احاديث مربوط به حضرت مهدي ، احاديث حسن و صحيح هستند .
جالب‌تر از اين‌ها آقاي بن باز مفتي اعظم سابق وهابیت در عربستان سعودي، عبارت خيلي ظريفي دارد :مسئله حضرت مهدي عليه السلام واضح است و احاديث پيرامون آن مستفيضه بلكه متواتر است و تعداد زيادي از اهل علم متواتر بودن احاديث حضرت مهدي عليه السلام را نقل كرده اند . و تواتر آن تواتر معنوي است به خاطر كثرة طرق احاديث آن، و اختلاف در لفظ احاديث و راويان و الفاظ بحق دلالت بر اين دارد كه اين شخص موعود امر ثابتي دارد و خروج او حق است.و ما ديده ايم كه علما مسائل زيادي را با رواياتي كمتر از اين ثابت كرده اند . و قول حق از علما بلكه اتفاق علما بر ثبوت مسئله مهدويت است و همين قول حق است و به حق كه او در آخر الزمان خارج خواهد شد . و اما عده قليلي از علما (در اين مسئله) توجهي به صحبت درباره او نكرده اند .)مجلة الجامعة الإسلامية بالمدينة المنورة ، العدد 3 ، السنة الأولى 1388 ، في ذيل محاضرة عبد المحسن العباد (.
همچنين آقاي ناصر الدين الباني كه از او به بخاري دوران تعبير مي‌‌كنند ، شبيه اين عبارت را دارد . در مجلۀ التمدن الإسلامي الدمشقية ، شماره 27 و 28 ، سال 22 ، ص 642 .
رابطة العالم اسلامي كه در حقيقت مركز فرهنگي وهابيت است ، در برج مي 1976 رسماً اعلام كرد :
فإنّ الاعتقاد بظهور المهدي يعتبر واجباً على كل مسلم وهو جز من عقائد أهل السنة والجماعة ولا ينكر ذلك إلاّ كلّ جاهل أو مبتدع .
اعتقاد به ظهور حضرت مهدي ، يك امري است واجب بر همه مسلمان‌ها . اين عقيده ، جز عقائد اهل سنت و جماعت است و جز جاهل و نادان و بدعت گذاري كسي نمي‌تواند اين عقيده را انكار كند .
مشكل ما با وهابيت ، نسبت به وجود حضرت ولي عصر ارواحنا له الفداه،پیرامون ولادت آن حضرت و اين كه آيا حضرت مهدي سلام الله عليه از نسل امام عسكري عليه السلام است و در سال 255 هـ به دنيا آمده يا نه ، مورد اختلاف با وهابيت است كه اين‌ها قاطعانه در برابر اين عقيدۀ شيعه ايستاده‌اند . علماي زيادي از اهل سنت صراحتاً در كتاب‌هاي خودشان گفته‌اند كه حضرت مهدي سلام الله عليه در سال 255 يا در سال 58 از نرجس خاتون و امام عسكري به دنيا آمده است .آمار 120 نفر از علماي اهل سنت جمع آوري شده است كه همگي اعتراف دارند بر ولادت حضرت ولي عصر اواحنا له الفداء
نظرات علماي بزرگ اهل سنت معترف بر ولادت حضرت مهدي در سال 255 هجري
در رابطه با شخصيت‌هاي اهل سنت كه در رابطه با ولادت آقا حضرت مهدي سخن گفته‌اند ، فقط چند نمونه از علماي انساب كه حرف اول را آن‌ها مي‌زنند و بعد چند نفر از شخصيت‌هاي برجسته را عرض مي‌كنم .
جناب ابو نصر سهل بن عبد الله از اعلام قرن چهارم در كتاب سر السلسلة العلوية صراحت دارد بر اين كه آقا حضرت مهدي فرزند امام عسكري به دنيا آمد و او را قائم و حجت مي‌دانند .
سر السلسلة العلويه ص 39
بعد مي گويد : هيچ اشكالي در نسب آن حضرت نيست ؛ ولي به خاطر برخي از مسائل سياسي برادرش جعفر آمد و ادعا كرد ميراث امام عسكري را .
فخر رازي از شخصيت‌هاي برجسته اهل سنت ، صاحب كتاب تفسير كبير ، متوفاي 606 هـ صراحت دارد :
امام عسكري (عليه السلام) دو تا دختر و دو تا پسر داشتند . يكي از فرزندان آن‌ها صاحب الزمان و ديگري موسي بوده كه در زمان حيات پدرش از دنيا رفته است .
الشجرة المباركة في انساب الطالبية ، ص78 .
محمد امين كه از شخصيت‌هاي بلند آوازه اهل سنت در شناخت انساب و قبائل عرب است ، صراحت دارد:
عمر حضرت مهدي ، هنگام وفات پدرش پنج سال بوده است .( في معرفة قبائل العرب ، ص364(
جناب عمري در كتاب المجزي في انساب الطالبين ، ص130 و ديگر بزرگان ابن عنبه در عمدة الطالب في أنساب آل أبي طالب ، ص199 اين تعبير را دارند .
جالب اين است آقاي ابن اثير جزري ، صاحب الكامل في التاريخ ، ج7 ،‌ ص274 صراحت دارد بر ولادت آقا امام زمان در سال 255 هـ كه در هنگام وفات آقا امام عسكري حضرت مهدی در قيد حيات بوده است .
آقاي ابن خلكان از استوانه‌هاي علمي اهل سنت ميگوید :
ولادت حضرت مهدي ، روز جمعه نيمۀ شعبان ، سال 255 هجري بوده است.( وفيات الأعيان ، ج4 ، ص176( .
آقاي ذهبي در كتاب‌هاي متعددش در اين زمينه سخن گفته است . در تاريخ اسلام ، دارد :
وأما ابنه محمد بن الحسن الذي يدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة ، فولد سنة ثمان وخمسين وقيل سنة ستة وخمسين .
تاريخ اسلام ، در وفيات 251 تا 260
همين تعبير را در سير اعلام النبلاء ، ج13 ، ص119 دارد . شبيه اين عبارت در كتاب العبر في خبر من غبر ، ج5 ، ص37 دارد .
حضرت مهدي ، فرزند امام عسكري سال 258 يا 256 به دنيا آمده است .
آقاي زركلي وهابي كه در حقيقت تراث وهابيت را در كتاب الأعلامش زنده كرد ، كه از وهابيون معاصر ما نيز هست ، مي‌گويد :
ولد في سامرا ومات ابوه وله من العمر خمس سنين . و قيل في تاريخ مولده ليلة نصف شعبان سنة خمس و خمسين و مأتين
حضرت مهدي در سامرا به دنيا آمد ؛ در حالي كه پنج سال بيشتر نداشت ، پدر خود را از دست داد . مي‌گويند او در نيمه شعبان سال 255 به دنيا آمده است .
(براي اطلاع بيشتر مراجعه كنيد به سايت موسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر قسمت شبكه سلام تي وي بحث مهدويت 1،2،3)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .