نقش سقیفه در حادثه کربلا

نقش سقیفه در حادثه عاشورا چیست؟

سقیفه آغاز همه انحرافات در جامعه اسلامی و منشا ظلمها و ستمها بر خاندان عصمت و طهارت و سرآغاز به وجود آمدن فاجعه کربلا بود.
در سقيفه عملاً با انكار امامت و تداوم نيافتن رهبري الهي كه در غدير طراحي شده بود، شرايطي براي جامعه‏ اسلامي پيش آمد كه به تدريج حاكميّت بني‏اُمَيّه، اين دشمنان ديرينه‏ اسلام را موجب گرديد و زمينة صعود بني‏اُمَيّه براي تكيه بر پست‌هاي كليدي را فراهم ساخت و سرانجام با روی کار آمدن معاویه و فرزند سگبازش یزید فاجعه عاشورا شکل گرفت.
آری اگر سقيفه شكل نمي‏گرفت و با غصب حقّ امیر مومنان علي(ع‏†، انحرافات پديد نمي‏آمد و زمينه‏هاي تسلّط امويان بر سرنوشت امّت اسلامي فراهم نمي‏شد، واقعه‏ عاشورا رخ نمي‏داد. نقل شده كه «اميري از سيّدي پرسيد حسين‏† را كجا كشتند؟ گفت: در كربلا. گفت اشتباه مي‏كني؟ آن حضرت را در سقيفه‏ بني‏ساعده كشتند.»( عمادالدّين طبري، كامل بهائي، ج2، ص304.)چرا كه ظلم به اهل‏بيت‏‰ و مهجوريّت آنان از سقيفه آغاز و اين توطئه با شهادت امام علي‏† و امام حسين‏ علیهما السلام كامل شد.(در این زمینه عالم جلیل القدر حضرت آیه الله سید محمد حسین پور علوی، کتابی با عنوان: «نقش سقیفه در حادثه عاشورا و پیامدهای آن» تالیف نموده که برای مطالعه بیشتر و کاملتر می توانید به این کتاب مراجعه نمایید).

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .