محاکمه يک متفکر مستبصر سوداني در اردن

«شيخ النيّل ابوقرون» نويسنده و قاضي بازنشسته سوداني که سالهاست به مذهب اهل‏بيت(ع) مشرف شده است در اردن مورد اتهام قرارگرفت.

«نبيل المؤمني» مدير اداره نشر و مطبوعات اردن با تنظيم شکوائيه‏اي، شيخ «النيل عبدالقادر ابوقرون» را به آنچه اسائه به صحابه خواند متهم کرد.

مدرک وي براي اين اتهام، کتاب شيخ ابوقرون با نام "رسائل الشيخ النيل، مراجعات في الفكر الإسلامي" است که به زعم المؤمني در آن به شيخين و عايشه توهين شده است. وي شکايتش را بر مبناي قانون مطبوعات و نشر اردن اعلام کرده است که در آن نشر هر گونه محتوايي که به اديان اهانت کند ممنوع شده است.

اين مقام اردني همچنين شکايتي را عليه "دار ورد للنشر والتوزيع" ناشر اين كتاب نيز تنظيم کرده است ؛ در حالي که اداره متبوع وي، فروش اين کتاب در بازار اردن را نيز ممنوع کرده است.

جالب اينکه يکي از مواردي که موجب شکايت از شيخ النيل شده اين است که وي در اين کتاب، علاوه بر ذکر برخي واقعيت‏هاي تاريخي، در اينکه همه محتويات دو کتاب "صحيح بخاري" و "صحيح مسلم" صحت داشته باشد تشکيک کرده و "عصمت" اين دو محدّث را نفي نموده است.

در گزارشي که اداره مطبوعات اردن به وزارت اوقاف اين کشور ارائه کرده آمده است: "اين کتاب مملو از مغالطاتي است که شريعت مطهره را مورد طعن قرار مي‏دهد! لذا توصيه مي‏کنيم که مجوز نشر و توزيع اين کتاب باطل گردد». مجوز انتشار و فروش اين کتاب، پيش از اين از سوي وزارت اوقاف اردن صادر شده بود.

گفتني است قاضي سابق «النيل أبوقرون» از مشهورترين نوشيعه‏گان سودان است که مجمعي به نام "خلوه اهل البيت(ع)" تأسيس نموده و در آن ضمن برگزاري برخي مناسبت‏هاي مربوط به اهل‏بيت(ع) ، به عنوان مکتب‏خانه آموزش و حفظ قرآن در منطقه شرق رودخانه نيل مشهور است. مدير اين مؤسسه نيز پيرو مذهب اهل‏بيت(ع) و از مريدان ابوقرون است.

همچنين در سال 2002 به وسيله يک "سايت متعصب" شايعاتي مبني بر بازگشت شيخ از مذهب تشيع و توبه وي (!!) منتشر گرديد که صحت نداشته است.

شيخ النيّل در دوران «جعفر نميري» رييس جمهور اسبق سودان در تدوين قوانين تشريعات اسلامي اين کشور مشارکت نمود و هم‏اکنون به تأليف و ارشاد مشغول است.

منبع: اخبار شيعيان

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .