غدیر تبیین ولایت و ترسیم مهدویت

مطابق روایات صحیح، ارزش کردار انسان‏ها با شناخت ولايتی که در روز غدير اعلام شد سنجيده می‏شود. به عبارت دیگر، با شناخت هرچه بيشتر صاحب غدير، اعمال ما از کاهی به کوهی تبديل می‏گردد. تمام خوبي‏ها و کمال‏ها از چشمه‏سار غدير جاريست؛ و در اثر پيروی از صاحب غدير، تمام کمال‏ها و خيرات و سعادات دنيا و آخرت پديدار می گردد.
لذاست که خاتم انبياء و پيامبر نور و رحمت «حضرت محمد مصطفی» صلی الله عليه و آله و سلّم می‏فرماید: «يا علىّ لَوْ اَنّ عّبداً عَبَدَ الله عزّوجلّ مثل ما اَقَامَ نُوحُ فى قومِهِ وكانَ لَهُ مِثلُ اُحُدٍ ذَهَباً، فأنفَقَهُ فى سبيل الله ومُدَّ فى عمرِهِ حتى حجّ الفَ عامٍ على قَدَمَيْهِ ثُمّ قُتِلَ بين الصَّفا و المَروَةِ مظلوماً ثُمّ لم يولِكَ يا عَلِىُّ، لَم, يَشُّم رائحة الجّنّةِ وّلَم يَدْخُلها ». یعنی: «يا علی! اگر شخصی به اندازه عمر حضرت نوح خدا را بندگی و عبادت کند؛ و به اندازه‏ی کوه اُحد طلا داشته و همه‏ی آن را در راه خدا انفاق کند؛ و عمرش آنقدر طولانی شود که هزار مرتبه با پای پیاده حجّ به جای آورد؛ سپس در ميان صفا و مروه به شهادت برسد؛ اما ولايت تو را نداشته باشد بوی بهشت به مشام وی نخواهد رسيد و داخل بهشت نخواهد شد» (اين حديث در بسياری از منابع و کتب اهل سنت نقل شده است؛ از جمله: 1 ـ مقتل الحسين (ع) علامه خوارزمی جلد 1 ص260. 2 ـ المناقب علامه خوارزمی ص38. 3 ـ ينابيع المودة علامه شیخ سليمان حنفی جلد 1 ص252. 4 ـ لسان الميزان علامه ابن حجر عسقلانی جلد 5 ص219. 5 ـ مناقب المرتضويّه علامه کشفی ترمذی ص109. 6 ـ مودة القربی علامه شافعی همدانی ص64 چاپ لاهور).

غدير ؛ روز معرفی خیر البشر
غدير روز معرّفی عظيم‏ترين شخصیت عالم وجود حضرت علی بن ابي‏طالب ـ عليه آلاف التحيه و الثناء ـ از ناحيه پروردگار جهانيان و به لسان پيامبر خدا حضرت محمد بن عبدالله ـ صلی الله عليه و آله وسلم ـ به ولايت و امامت و زعامت مسلمين است.
اعلان امامت و ولايت حضرت به نصّ صريح آيه شريفه «يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِن رَبِّكَ»( سوره مائده ، آیه 67 ) صورت گرفت؛ و پيامبر(ص) که اطاعتش به نص آيات قرآن برهمگان واجب است و سخن او سخن "من له الوحی" است و «وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى* إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحَى»( سوره نجم، آیه‏های 3 و 4)
پیامبر(ص) در آخرين حج خود ـ به نام حجّة الوداع ـ در سرزمين "جحفه" مأموريت رساندن پيام الهی را به امت اسلام پيدا کرد و افراد حاضر در آن روز را که بنا به قول مورخّين اسلام از چهل هزار نفر تا صدو بیست‏هزار نفر بودند را موظّف شرعی نمود که حاضرين به غائبين برسانند که «علی بن ابي‏طالب وصیّ و جانشين برحق پيامبر خدا و امام امّت اسلام خواهد بود و جانشینان او نيز يازده امام ديگرند که همگی معصوم و پاک هستند».

ارزش شناخت قدر غدیر
انسان با شناخت غدير به آنجا می رسد که با فرشتگان خداوند دست می‏دهد. امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا ـ عليه آلاف التحية و الثناء ـ می‏فرمائيد: «و الله لو عرف الناس فضل هذا اليوم بحقيقته لصافحتهم الملائكة في كل يوم عشر مرّات» یعنی: «به خدا سوگند اگر مردم عظمت و ارزش حقيقی اين روز (روز غدير) را دريابند ، فرشتگان روزی ده مرتبه با آنها مصافحه می‏کند» (مصباح المتهجد 737 و تهذيب الاحکام 6/25.)
و در روايتی از امام صادق عليه السلام چنين نقل شده است که: «. خداوند عزّوجلّ هيچ پيامبری را مبعوث نکرد مگر آن که اين روز را عيد گرفت و مقام آن را به وی شناساند» (تهذيب 3/143.)
بنابراين شناخت حقیقی روز غدير ، معرفت حقيقی صاحب غدير حضرت يعسوب الدين آقا امير المؤمنين علی بن ابي‏طالب ـ عليه السلام ـ را می‏طلبد؛ و هرچه اين معرفت بيشتر و بيشتر باشد انسان به معارف دین پی خواهد بُرد و جان خود را پالایش خواهد کرد.
این معرفت، سرانجام با ظهور آخرين وارث و يادگار غدير حضرت بقية الله الاعظم ـ روحی و ارواحنا له الفداء ـ به مرحله‏ی اعلای خود خواهد رسید. در آن روز با شکوه است که عقول تمامی مردم به دست مبارک امام عصر ـ عجّل الله فرجه الشريف ـ تکامل یافته و انسان‏ها آماده پذيرش معارف و فضائل الهی به نحو کامل خواهند شد.

معرفی امام زمان(عج) در صحرای غدير
يکی از موضوعات مهمی که پيامبر بزرگوار ـ صلی الله عليه وآله وسلم ـ در روز غدير ضمن خطبه شريف غدير فرمودند "مسأله‏ی مهدويت" و معرفی آخرين وارث غدير حضرت بقية الله(عج) بود.
مضامين عالی وبا عظمتی که پيامبر اکرم ـ صلی الله عليه وآله وسلم ـ در خطبه غدير درباره دوازدهمین جانشین خود ـ اروحنا له الفداء ـ فرمودند نشان‏گر مقام والای آن حضرت و بيانگر اهميت این موضوع مهم است.
از این‏رو غديريان و پيروان آن بزرگوار بايد توجه ويژه‏ای به این فرازها داشته باشند؛ آنجا که خاتم انبیاء(ص) درباره خاتم اوصیاء(عج) چنين فرمودند:
ـ ألا انّ خاتم الأئمة منا القائم المهدى؛
ـ ألا إنّه الظاهر على الدين؛
ـ ألا إنّه النتقم من الظالمين؛
ـ ألا أنّه فاتح الحصون؛
ـ ألا أنّه غالب كلى قبيلة من أهل الشرك؛
ـ ألا إنّه مدرك بكل ثار لأولياء الله؛
ـ ألا إنّه الناصر لدين الله؛
ـ ألا إنّه الغراف في بحر عميق؛
ـ ألا إنّه يسمِّ كل ذى فضل بفضله و كل ذى جهل جهله؛
ـ إلا إنّه خيرة الله ومختاره؛
ـ ألا إنّه وارث كل علم والمحيط به؛
ـ ألا إنّه المخبر عن ربّه عزّوجلّ والمنبه بأمر إيمانه؛
ـ ألا إنّه الرشيد السديد . ألا إنّه المفوّض اليه؛
ـ ألا إنّه قد بشر بدين سلف بين يديه؛
ـ ألا إنّه الباقي حجّة ولا حجة بعده، ولا حقّ إلا منه، ولا نور إلا عنده؛
ـ ألا إنّه لا غالب له، ولا منصور عليه؛
ـ ألا إنّه ولي الله فى أرضه وحكمه فى خلقه و امينه في سرّه و علانيته..
یعنی:
- بدانيد که آخرين امامان از ما مهدی قائم است؛
- بدانيد که اوست غلبه شونده بر اديان؛
-بدانيد که اوست انتقام گيرنده از کرده ظالمان؛
- بدانيد که اوست فتح کنده قلعه ها و نابود کننده آنها؛
- بدانيد که اوست غلبه شونده بر طايفه های مشرکان و هدايت کننده آنان؛
- بدانيد که اوست اتقام گيرنده هر خونی از اولياء خدا؛
- بدانيد که اوست ياری کننده دين خدا؛
- بدانيد که اوست استفاده کنده از دريايی عميق؛
-بدانيد که اوست که هر صاحب فضيلتی را به اندازه فصلش و هر صاحب جهالتی را به اندازه جهلش نشانه و درجه می دهد؛
-بدانيد که اوست انتخاب شده و برگزيده شده او؛
-بدانيد که اوست به ارث برنده هر علمی و احاطه دارنده بر او؛
ــ بدانيد که اوست خبر دهنده از پروردگار عزّت و جلالش و آگاه کننده (مردم) به جريان ايمان آوردن به خدا؛
ــ بدانيد که اوست راهنما وهادی و استوار محکم؛
ــ بدانيد که اوست که اميد به او واگذار شده؛
ــ بدانيد که اوست کسی که پشتيبان (از پيامبر) به آمدن او بشارت داده اند؛
ــ بدانيد که اوست که کسی بر او غالب و چيره نشود و کسی بر عليه او کمک نمی شود؛

ــ بدانيد که او ولیّ خدا در زمينش است و حاکم او در بين آفريدگانش است و امين او در پنهان و آشکارش... (احتجاج 1/64 و بحار الانوار 37/214)

حضرت بقية الله ؛ تنها وارث غدير
ما در دوران امامت و ولايت آخرين يادگار غدير و تنها وارث اهل بيت عصمت و طهارت حضرت بقية الله الاعظم ـ عجل الله تعالی فرجه الشريف ـ به سر می‏بريم. آن حضرت بنابه فرمايش پيامبر گرامی در روز غدير خم، يکی از دو ثقلين است که برای نجات از ضلالت و گمراهی بايد به آن بزرگوار تمسّک شده و ولايت و امامت او را از جان و دل پذيرا باشيم.
وقال رسول الله صلی الله عليه وسلّم: «انا وعلىُّ والحسنُ والحسينُ وتسعةٌ من ولدِ الحسينِ مُطّهّرُونَ ومعصومُون» یعنی: «من، علی، حسن، حسین و نه نفر از فرزندان حسین، پاک و معصوم هستیم» (فرائد السبطين ؛ جلد 2 ص312 .)
راستی تا به حال از خود پرسيده‏ایم که چه وظيفه ای در دوران غيبت این تنها وارث، برعهده ما شيعيان و دوستداران اوست؟ مگر نه این است که تمام فرمايشات پيامبر بزرگوار(ص) در غدير نسبت به صاحب ولايت حضرت اميرالمؤمنين(ع)، اینک در حضرت مهدی(عج) خلاصه می‏شود؟ و آن حضرت تنها صراط مستقيم ولايت است؟
مگر نه اين است که اگر به دنبال راه نجات و رهايی از گرفتاری‏های مادّی و معنوی هستيم تنها بايد به آخرين بازمانده اهل‏البيت(ع) تمسک پيدا کرده و از آن بزرگوار استمداد نمائيم؟
آری ؛ تنها راه نجات از نابودی و هلاکت در دوران غيبت، تمسک به ولايت و امامت آن بزرگوار (عج) و زياد دعا نمودن برای تعجيل ظهور آن حضرت است.

غدير از ديدگاه امام خمينی (ره)
ــ امروز که روز عيد غدير است و از بزرگترين اعياد مذهبی است. اين عيد عيدی است که مال مستضعفان است؛ عيد محرومان است؛ عيد مظلومان جهان است.
ــ امروز عيدی است که خداوند تبارک و تعالی به وسيله رسول اکرم ـ صلی الله عليه و آله وسلّم ـ برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبليغات و ادامه راه انبياء، حضرت امير ـ عليه السلام ـ را منصوب فرموده‏اند. باید ما تأسف بخوريم از اين که نگذاشتند دست‏های خائن برای جنگ‏هائی که در زمان تصدّی ايشان به امور بود، آن جنگ‏ها و جنگ‏افروزها نگذاشتند که چهره اين مرد بزرگ در ابعاد مختلفی که دارد نمايان بشود. اين بزرگوار شخصيتی است که دارای ابعاد بسيار است و مظهر اسم جمع الهی است که دارای تمام اسماء و صفات است. تمام اسماء و صفات الهی در ظهور و در بروز در دنيا و در عالم، با واسطه رسول اکرم در اين شخصيت ظهور کرده است. ابعادی که از او مخفی است بيشتر از آن ابعادی که از او ظاهر است. همين ابعادی هم که دست بشر به آن رسيده است و می‏رسد در يک مردی، در یک شخصيتی جمع شده است. جهات تناقض ، جهات تضاد، انسانی که در حال اينکه زاهد و بزرگ‏ترین زاهد است به حسب افرادی عادی، جنگجو نيست (چون آنکه جنگجو است، زاهد نيست) در عين حالی که در معيشت آن‏طور زهد می‏کردند و آن‏طور در خوراک و در آن‏طور چيزها، به حداقل قناعت می‏کردند. قدرت بازو داشتند، آن قدرت بازو را؛ و اين هم جزء اموری است که جمعش جمع متضادين است.
ــ همين علی بن ابي‏طالب ـ عليه السلام ـ که رسول خدا او را به جای خودش نصب کرد بيست و چند سال بنا بر مصالح اسلامی موافقت کرد با اشخاصی که به عقيده او غاصب مقام بودند، برای اينکه مصالح اسلام اقتضا می‏کرد و اگر حضرت آن‏وقت می‏خواست معارضه کند اسلام در خطر بود. (صحيفه نور ؛ جلد 19 ص62 و60)

غدير از ديدگاه مقام معظم رهبری (دامت برکاته)
ــ مسأله غدير را ما به عنوان يک اصل از اصول اساسی اعتقاد اسلامی خودمان می‏شناسيم و اگر اين مسأله را مطرح می‏کنيم این فکر به ذهن بعضی نيايد که امروز در روزگار وحدت و همدلی و مهربانی شيعه و سنّی، خوب است اين مسايل مطرح نشود. اينجور نيست؛ این يک اشتباه است؛ ما که معتقديم شيعه و سنی با هم اتحاد داشته باشند ، دست در دست هم بدهند نيروهايشان را روی هم بريزند برای مقابله با دشمنان لا اله الا الله و دشمنان اسلام و دشمنان قرآن، معنی اين حرف اين نيست که شيعه و سنّی از اعتقادات خودشان دست بردارند . معنی اين حرف اين نيست که شيعيان عقيده اسلامی و شيعی خودشان را رها کنند، يا سنی‏ها عقيده فقهی و اعتقادی و اصولی خودشان را رها کنند و بيايند شيعه شوند. اين اشتباه است. ما دعوت به اسلام می‏کنيم و از اسلام دفاع می‏کنيم؛ ما قرآن و لا اله الا الله و کعبه و معارف اسلامی را هدف از اين حکومت و اين انقلاب و تشکيل جمهوری اسلامی می‏دانيم. امّا اين به معنای آن نيست که شيعيان عقائد خودشان را رها کنند و يا به آنهايی اعتنائی نکنند. به هيچ وجه اينطور نيست. (روزنامه جمهوری اسلامی ؛ 24 شهریور 1363 ؛ شماره 1533 ؛ ص8.)

و سلام بر مولای غدیر
السلام عليک يا امير المؤمنين... السلام عليك يا ولى الله... انت اوّل مظلوم و اوّل من غَصِبَ حقُّهُ، صَبَرْتَ وَاحْتَسَبْتَ حتّى أَتاكَ اليقينُ... سلام بر توای ولّی خدا ... تو اول مظلوم امّت اسلامی ـ و اولین فردی هستی که حق تو غصب گرديد ـ امّا صبر کردی و به حساب خدا آوری ـ تا به یقین رسيدی و شربت شهادت نوشيدی... (بخشی از زيارت پنجم اميرالمؤمنين عليه السلام؛ این مقاله به قلم: حجت الاسلام مهدی فقیه و تنظیم حجه الاسلام سید محمد مهدی حسین پور می باشد.)

سید محمد مهدی حسین پور

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
18 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .