عبدالله بن جبرين از سران مفتيان وهابي (م 1430 ق)+ عکس

عبد الله بن عبد الرحمن بن عبد الله بن إبراهيم بن فهد بن حمد بن جبرين من آل رشيد ملقب و مشهور به نام ابن جبرين از خانواده بني زيد (متولد ۱۳۵۳ قمري در روستاي قويعيه در منطقه رياض عربستان سعودي ) ، از علماي وهابيت و درباري در عربستان سعودي بود .
او که از اعضاي اصلي وهابيون محسوب مي شد به صدور فتاوي تند و عجيب بر عليه مذاهب مختلف و مسلمانان مخالف خود مشهور بوده و از جمله در جريان جنگ 33 روزه لبنان در مقابل اسرائيل با صدور فتوايي عجيب و خنده دار هرگونه دعا براي پيروزي حزب الله لبنان را به صرف شيعه بودن انها حرام دانسته بود . وي در پاسخ استفتايي دربارهٔ حزب الله لبنان گفته بود: ياري کردن اين حزب جايز نيست. جايز نيست تحت فرمان آنان رفت و جايز نيست براي پيروز و قدرتمند شدن آنان دعا کرد. نصيحت ما به اهل سنّت اين است که از آنان بيزاري بجويند و کساني را که به اين حزب مي‌پيوندند، رها کنند .
او با فتاوي تند خود توجيه کننده عملياتهاي تروريستي القاعده و طالبان بر ضد مسلمانان در عراق و افغانستان و پاکستان بود .
وي از معروف ترين سردمداران وهابي بود که فتواي تکفير شيعيان را صادر نمود . او محرک بزرگي در به خاک و خون کشيده شدن مردم مسلمان عراق محسوب ميشود ، همچنين فتواي تخريب حرم مطهر امامان شيعه نيز توسط اين عالم نماي وهابي صادر گرديد که سرانجام منجر به تخريب حرم مطهر امامين عسکريين ((عليهما السلام)) توسط افراطيون وهابي در سامرا گرديد . در بخشي از اين فتوا از حرم امامان شيعه به عنوان مصاديق شرك ياد کرده که بايد با خاک يکسان شود.
گفتني است بن جبرين حدود سه ماه براي معالجه بيماري خود به کشور آلمان عزيمت نمود به دليل دادخواست وكلاي شيعيان و به اتهام تکفير و تشويق به قتل شيعيان به سرعت از آلمان گريخت و به عربستان بازگشت .
در همين راستا روزنامه اشپيگل از بستري شدن بن جبرين دريکي از بيمارستان هاي آلمان و اقامت در اين کشور با " آرامش کامل" ابراز شگفتي کرده و نوشت ، اين شيخ سعودي الهام بخش تندروها و تروريست هايي است که در حوادث يازدهم سپتامبر بوده است.
تنفر بن جبرين از اقليت هاي مذهبي مسلمان بحدي بوده است که فتواهايي در باره قتل آنان صادر کرده است.
در دادخواست قضايي ضد بن جبرين ، اين روحاني تندرو سعودي به تشويق و ترغيب افراد به اقدامات تروريستي متهم شده بود ، مجموعه اي از مدارک و فتواهاي بن جبرين اعم از صوتي و تصويري و فيلم را که اين اتهامات را ثابت مي کند نيز ضميمه دادخواست قضايي شد .
براساس اين مدارک ، بن جبرين از اسامه بن لادن رهبر تشکيلات القاعده تمجيد کرده و وي را به مبارزه با کساني که از مذهب وهابيت پيروي نمي کنند ، فرا خوانده است.
بعداز ارائه دادخواست قضايي عليه بن جبرين ، او ساعاتي بعداز مذاکرات رسمي بين وزيران کشور عربستان سعودي و آلمان در رياض بطور ناگهاني از آلمان فرار كرد .
بسياري معتقدند که فتواهاي بن جبرين و بسياري ديگر از روحانيون تندروي سعودي ، صدها نفر از جوانان اين کشور را به اجراي عمليات انتحاري عليه غيرنظاميان شيعه عراقي در شهرهاي عراق ترغيب کرده است.
«کايدو اشتاينبرگ» شرق‏شناس و کارشناس آلماني امور خاورميانه در موسسه علوم و سياست برلين در مورد وی چنین گفت: «بن جبرين بر اساس آموزه هاي نژادپرستانه وهابي معتقداست که اقليتها، گروههايي مرتد هستند که مستحق مرگ مي‌باشند زيرا از اسلام حقيقي فاصله گرفته‌اند. اگر شخصي در آلمان، جايگاه و افکار "بن جبرين" را داشت، قطعا سازمان اطلاعات آلمان براي اخراجش از کشور يا حداقل تنظيم دادخواست قضايي عليه او به علت فتنه انگيزي در ميان مردم اقدام مي‌کرد»
عبدالله بن عبدالرحمن بن جبرین پس از عمری جنایت با شدت گرفتن بیماری‏اش، بعد از ظهر روز دوشنبه 13 جولای 2009 میلادی (مطابق با 22 تیر 1388) در سن 78 سالگی به درک واصل شده و در گورستان "العود " در شهر رياض به خاک سپرده شد.

ضمیمهاندازه
جبرین1.jpg62.6 کیلو بایت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .