سیر مطالعاتی وهابیت

آیین وهابیت هرچند به ظاهر زائده ی اندیشه محمد بن عبد الوهاب( 1115-1206 ه ق ) نجدی است ولی ریشه هایآن مربوط به احمدبن عبدالحلیم( معروف به ابن تیمیه ) شامی است که در سال 728در زندان دمشق در گذشت و نوشته های این شخص اساس معتقدان وهابیان را تشکیل میدهد .
وقتی ابن تیمیهآراء و عقائد خود را در باره ی زیارت قبر پیامبر (ص ) و مسافرت بدان اشکار ساخت و ان را حرام اعلام نمود، آراء او از طرف علما و دانشمندان مصر و شام به نقد کشیده گردید وکتابهای ارزشمندی در رد وی نوشته شد که قسمت مهم آن چاپ و منتشر شده است .
قضات چهارگانه ی اهل سنت بر این اکتفا نکردند بلکه سران آنان در مصر و شام به تفسیق او پرداخته و او را فردی منحرف معرفی کردند ،حتی ذهبی، معاصر ابن تیمیه در نامه ی دوستانه ای که به وی نوشته است او را در اشاعه و گسترس فساد همتای حجاج خوانده است که متن نامه در کتاب تکمله السیف الصیقل ص 190 موجود است .
عائلهی ابن تیمیه با مرگ او فروکش کرد. شاگرد معروف او ابن القیم هر چند به ترویجآراء استاد پرداخت، ولی چندان از ان نتیجه نگرفت. او نیز درسال 751 درگذشت و با مرگ او مکتب استادش به دست فراموشی سپرده شد.
تجدید اندیشه ابن تیمیه :
در اواسط قرن 12 هجری یعنی حوالی سال 1145بار دیگر اندیشه های این تیمیه به وسیله شخصی به نام محمد فرزند عبد الوهاب در سرزمین نجد احیاء شد . چون پدر او عبد الوهاب با عقائد فرزندش مخالف بود ،از این جهت تا پدر زنده بود وی از اظهار عقائد خود خودداری میکرد ،وقتی پدرش در سال 1153 درگذشت وی عرصه را برای نشر عقائدش مناسب دید لذا با همکاری امیر شهر عیینه به نام عثمان بن حمد به نشر عقائدش پرداخت ،چیزی نگذشت که عثمان از طرف امیر حساء توبیخ شد و او نیز ناچار شد که عذر شیخ (محمد بن عبد الوهاب)را بخواهد و او را ازشهر بیرون کند ،محمد ابن عبد الوهاب در سال 1160 از شهر عیینه بیرون رفت و رهسپار درعیه شد و در آن زمان ریاست شهر با محمد بن سعود ( جد آل سعود ) بود سرانجام میان آن دو ارتباط برقرار شد و امیر شهر به او وعده ی پشتیبانی داد و او نیز به امیر نوید قدرت و غلبه بر بلاد را داد.
شیخ دعوت خود را تحت عنوان توحید و مبارزه با شریک آغاز کرد و جز خود و پیروان آن مکتب را مشرک معرفی کرد.
حملات او به اطراف و اکناف و نجد آغاز گردید و نفوس زیادی از زن و مرد و کودک قبائل اطراف به دست اتباع شیخ(محمد بن عبد الوهاب) کشته شد و اموال زیادی تحت عنوان غنائم گرد آمد ...
گوشه ای از جنایات وهابیت:
تخريب بارگاه امام حسين (ع)؛ آغاز هتک حرمت ها
حمله وهابيون به کربلا از سال 1216 قمري آغاز شد و تا سال 1225 ادامه يافت. در اولين يورش، امير سعود در رأس لشکري، شهر کربلا را محاصره کرد و سپاه وي به زور وارد شهر شد.
بيش تر مردم را در بازارها و خيابان ها به قتل رساندند، گنبد روي قبر امام حسين (ع) را ويران کردند و صندوق روي قبر را که از زمرد و ياقوت و جواهرات ديگر زينت يافته بود به غارت بردند. لشکر امير سعود، نزديک ظهر در حالي از شهر خارج شدند که نزديک به دو هزار تن از اهالي کربلا را کشته بودند. (محمدباقر حسيني زفره اي اصفهاني، قصه عجيب استعمار، دارالنشر قم، چاپ اول، بهمن 68، ص 118.)
وهابيون و هتک حرمت قرآن
در سال 1217 وهابيون به دستور امير عبدالعزيز، شهر طائف را غارت و خانه ها را ويران کردند. جمعي از مردان و زنان مسلمان را لخت و عريان در بيابان هاي طائف رها ساختند. پس از 13 روز که به صورت گدا در آمده بودند، به آن ها مشتي ذرت دادند و به شرط وهابي شدن، از کشتنشان گذشتند. (سيد محمدحسن قزويني، فرقه وهابي و پاسخ شبهات آن ها، ترجمه علي دواني،ص32) طفل هاي شيرخوار را بر روي سينه مادرانشان سر مي بريدند و عده اي را که مشغول فرا گرفتن قرآن بودند، کشتند. بعد از غارت خانه ها، به دکان ها و مساجد رفتند و گروهي را که در حال رکوع و سجود بودند، کشتند.( قصه عجيب استعمار،ص112)
تجاوز به حريم قرآن، به حدي گسترده بود که در شهر بزرگ طائف، تنها سه نسخه از دست اشقياي وهابي سالم ماند. وهابيون در يک اقدام گستاخانه، همه کتب ارزشمند موجود در منطقه را که تعداد بي شماري قرآن، تفسير و کتب حديث در ميانشان بود، پاره پاره کردند و به زير پا انداختند اما با عنايت الهي همه اوراق قرآن به بالا رفت و حتي يک برگ آن بر زمين نيفتاد، در حالي که از وزش باد خبري نبود. (ايوب صبري پاشا، تاريخ وهابيان، ترجمه علي اکبر مهدي پور، ص 62.)
از این نمونه ها در تاریخ وحشی گری های وهابیت بسیار است مانند حمله به نجف اشرف، تخریب قبور ائمه بقیع، تخریب تمام اماکن منتسب به پیامبر و اهل بیت(ع) و...
سید محمد مهدی حسین پور

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
13 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .