سرمايه گذاري 600 ميليون دلاري سعودي‌های وهابی براي دامن زدن به اختلاف ميان اهل تسنن و شيعيان

به گزارش فارس ، پايگاه خبري "نهرين نت" از سرمايه‌گذاري جديد دولت سعودي بر روي ايجاد فتنه خطرناك طايفه‌اي و دامن زدن به اختلافات اهل تسنن و تشيع خبر داد.
بر اساس اين گزارش، شاهزاده "مقرن بن عبدالعزيز " رئيس سرويس‌هاي اطلاعاتي عربستان دستور اجراي طرح تبليغاتي جديد و فعاليت شبكه‌هاي ماهواره‌اي براي ايجاد فتنه‌هاي طايفه‌اي در جهان عربي و اسلامي را صادر كرده است.
منابع آگاه معارض دولت سعودي كه اقدامات سرويس‌هاي اطلاعاتي سعودي را زير نظر دارند، اعلام مي‌كنند كه اين سرويس‌ها به تحريك آمريكا، انگليس و با مشاركت رژيم صهيونيستي مبلغ 600 ميلون دلار را براي اجراي طرح تكميلي ايجاد فتنه‌هاي طايفه‌اي در جهان اسلام تخصيص داده‌اند.
منابع آگاه معارض سعودي در واشنگتن نيز تصريح كرده‌اند كه دولت سعودي بودجه هنگفت 600 ميليون دلاري را براي اين اقدام تخصيص داده است و انتظار مي‌رود كه اين مبلغ به يك ميليارد دلار برسد تا اختلافات و فتنه‌هاي متعددي ميان شعيان و سني‌ها و ميان اهل تسنن و فرقه‌هاي صوفي ايجاد شود.
به گفته اين منابع ، ملك "عبدالله بن عبدالعزيز " پادشاه عربستان اين وظيفه را به سرويس اطلاعاتي سعودي سپرده است؛ بويژه اينكه طبق دستورات ملك عبدالله كه 8 ماه پيش صادر شده است، تمام رسانه‌هاي حامي دولت سعودي در داخل و خارج بطور مستقيم با سرويس اطلاعاتي عربستان مرتبط شده‌اند كه شبكه العربية و دو روزنامه فرامنطقه‌اي "الشرق الاوسط " و "الحياه " چاپ لندن، شبكه‌هاي ماهواره‌اي "الشرقيه " عراق و "اللبنانيه " وابسته به گروه 14 مارس از جمله اين رسانه‌ها هستند.

بر اساس اين گزارش، فتنه مذكور به كشورهاي عربي منحصر نخواهد شد و دامن‌گير دولت‌هاي اسلامي غيرعربي متعددي خواهد شد.
اين منابع انگيزه‌هاي دولت سعودي براي اجراي چنين طرحي با اين ميزان هزينه را اين‌گونه بيان مي‌كنند:
دولت سعودي احساس مي‌كند كه ديگر مانند گذشته از احترام كافي بعنوان نماينده جهان اسلام كه حرمين شريفين را در اختيار دارد، برخوردار نيست كه همين امر نگراني سعودي‌ها را برانگيخته است زيرا اين ديدگاه بوجود آمده است كه دولت عربستان كه بخشي از نظام رسمي عربي است با اسرائيل همسو است هرچند كه تاكنون مانند اردن و مصر روابط مستقيمي با اسرائيل برقرار نكرده است. ضمن اينكه رسوايي عربستان در تاييد تجاور رژيم صهيونيستي به غزه، صدها ميليون نفر از اهل تسنن را در جهان اسلام متقاعد كرد كه عربستان با آمريكا بر سر حمايت از عمليات‌هاي گسترده ارتش رژيم صهيونيستي عليه مقاومت در لبنان و غزه توافق كرده است و با آنها همدست شده ‌است.
بر اساس اين گزارش، پس از حمله رژيم صهيونيستي به غزه و تداوم محاصره تحميلي اين منطقه شاهزاده "تركي بن عبدالعزيز " يكي از افراد برجسته دولت سعودي با "ايالون " معاون وزير خارجه رژيم صهيونيستي در فوريه گذشته در حاشيه يك كنفرانس جهاني دست داد كه اين امر ترديدها درباره همكاري سعودي‌ها و اسرائيلي‌ها را از بين برد.
اين منابع افزودند: تداوم چنين اقداماتي، موجب تقويت اين ديدگاه در جهان اسلام شد كه عربستان با اسرائيل همكاري مي‌كند، از سوي ديگر در سايه تجاوزات پياپي رژيم صهيونيستي عليه ملت فلسطين، جايگاه ايران، تركيه، حزب‌الله و دو جنبش حماس و جهاد اسلامي در جهان اسلامي تقويت شد و همين امر نقش زيادي در روي آوردن سعودي‌ها به طرح ايجاد فتنه در جهان اسلام داشته است تا از اين راه به ايران، حزب‌الله و حتي حماس ضربه وارد كند.
به گفته اين منابع استفاده رژيم سعودي از راهكار ايجاد فتنه طايفه‌اي و اقدام عليه شيعيان امر جديدي نيست بلكه از زمان سقوط رژيم صدام سرويس‌هاي اطلاعاتي عربستان تمام تلاش خود را براي ايجاد تفرقه ميان سني‌ها و شيعه‌ها مبذول داشت در همين راستا نيز از شبكه "المستقلة " كه صاحب امتياز آن يك روزنامه‌نگار تونسي هاشمي نزديك به حكومت "زين‌العابدين بن علي " استفاده كرد. اين شبكه كه از مشكلات و بحران‌هاي مالي رنج مي‌برد، با حمايت سعودي‌ها جان تازه‌اي گرفت.
سعودي ها همچنين از 14 شبكه‌ ماهواره‌اي سني عراق نيز حمايت مالي كردند و حمايت از ايجاد دو شبكه جديد ماهواره‌اي به نام‌هاي "صفا " و "وصال " از جمله اقدامات سعودي‌ها بوده است تا اين دوشبكه نيز هر روز و به طور اختصاصي به مذهب شيعه حمله كنند و شخصيت‌هاي مختلف اهل بيت عليهم السلام را مورد توهين قرار دهند. و حتي چه بسا كه فعاليت‌هاي اين دو شبكه ضد شيعي موجب شد كه "ياسر الحبيب " يكي از شيوخ كويتي به خود اجازه دهد كه به يكي از همسران پيامبر (ص) توهين كند.
اين منابع تاكيد كردند: بنا به اطلاعاتي كه منابع آگاه در لندن و رياض ارائه كرده‌اند،سرويس اطلاعاتي عربستان به رياست شاهزاده مقرن بن عبدالعزيز به صراحت از شبكه‌هاي ماهواره‌اي و رسانه‌هاي تحت نفوذ خود خواسته تا اقدامات خود عليه شيعيان را تشديد كنند و مانند دو شبكه "وصال " و "صفا " عمل كنند.
بر اساس اين گزارش، اين شبكه‌ها به چندين زبان از جمله فارسي، اردو، پشتو، تركي و انگليسي فعاليت خواهند كرد. در همين راستا سفارت عربستان در لندن 3 ماه پيش از تعدادي از شخصيت‌هاي ايراني اهل تسنن معارض و مخالف جمهوري اسلامي ايران استقبال كرد و چندين ديدار مستمر با آنها ترتيب داد و به صراحت به آنها اعلام كرد كه بودجه مناسبي براي ايجاد شبكه‌هاي ماهواره‌اي جديد براي آغاز جنگ [رواني] عليه مذهب شيعه و ايجاد اختلاف ميان اهل تسنن و تشيع در نظر گرفته شده است.
منابع آگاه سعودي انتظار دارند كه 5 شبكه ماهواره‌اي به طور اختصاصي روي ايران تمركز كنند و با زبانهاي فارسي و كردي ايران را تخريب كنند و قرار است "ابومنتصر البلوچي " مزدور معروف رياست يكي از اين شبكه‌ها را برعهده بگيرد.
اين منابع تاكيد كردند كه اين اقدام دولت سعودي بطور كاملا هماهنگ با سرويس‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي انگليس، آمريكا و اسرائيل صورت ‌مي‌گيرد و اسرائيلي‌ها از سال 2005 ميلادي از طريق اردني‌ها طرح‌هاي دقيقي و مطالعه‌ شده‌اي را در اين‌ راستا به عربستان سعودي پيشنهاد داده‌ و اعلام كرده‌اند كه مهمترين نتيجه اجراي چنين طرحي عليه شيعيان و ايران، ايجاد فتنه طائفه‌اي و مذهبي در جهان عرب و بطور مشخص در لبنان، كشورهاي حاشيه خليج فارس از جمله كويت است. به عقيده صهيونيست‌ها مهمترين دستاورد اجراي چنين طرحي بازگردان جايگاه معنوي سعودي‌ها در جهان اسلام و ميان اهل تسنن است تا عربستان تنها بعنوان دولتي كه از وهابي‌ها حمايت مي‌كند معرفي نشود بلكه تاكيد شود كه وي حامي اهل تسنن است. ديگر دستاورد اين اقدام تحريك ملت‌هاي اسلامي و اقدام مختلف كرد و بلوچ عليه ايران است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .