ساخت و گسترش حرم ها

عده اي ميگويند چرا خرج زيادي براي گسترش حرم هاي اهل بيت ميكنيد و اين در تضاد با ساده زيستي است جواب چيست؟

ساختن گنبد و ضریح از طلا و نقره یا ساخت صحنهای بزرگ به منظور گرايش به دنيا و يا دنيا پرستي و تشويق مردم به زر اندوزي نيست، بلكه مسلمانان با اين كار مي خواهند به امام خود احترام بگذارند و مقام و منزلت آن بزرگان را در انظار عمومي به رخ جهانيان بكشانند.
از طرف ديگر امامان معصوم ـ عليهم السلام ـ دستور ندادند كه گنبدها یا ضریح آنان را كسي طلا كاري كند بلكه اين عشق و علاقة شيعيان و طرف‎داران امامان هست كه آن‎ها را وادار مي‎كند تا با ارزش‎ترين چيزي را كه در اختيار دارند در راه معشوق‎شان مصرف كنند و با اين كار ابراز علاقه نمايند.
قرآن مجيد تعظيم شعائر الهي را نشانة تقواي قلوب مي داند و مي فرمايد: " تعظيم شعائر الهي ، نشانة تقواي دلها است".( حج ، 32)
بديهي است كه منظور از شعائر، نشانه هاي وجود خدا نيست، زيرا همة عالم نشانة وجود او است، بلكه مقصود، نشانه هاي دين او است. از اين رو مفسران آن را به نشانه هاي دين خدا تفسير كرده اند.( مجمع البيان، ج 4، ص 83)
در اين صورت انبيا و اولياي الهي از بزرگ ترين نشانه هاي دين الهي هستند و يكي از راه هاي بزگداشت آن ها، حفظ آثار و قبور آنان و صيانت از فرسودگي و نابودي است.خداوند در آية ديگر قرآن مجيد مي فرمايد: "اين نور الهي در خانه هايي است كه خدا اذن داده است كه رفعت يابد".( نور، 36) مقصود از رفعت، رفعت ظاهري و معنوي را شامل مي شود و مراد از رفعت ظاهري، تعمير و آبادي خانة انبيا و اولياي الهي است.
قرآن مجيد مي فرمايد: "و رفعنا لك ذكرك؛ آوازة تو را در جهان بلند كرديم".( انشراح ، 4) مسلمانان به پيروي از قرآن با تعمير و تزئين مرقد ائمه اطهار در صدد بالا بردن نام و نشان و آوازة ایشان هستند و از اين طريق عشق و علاقة خود را نشان مي دهند. از اين رو در طول تاريخ هيچ عالمي با اين كار نه تنها مخالفتي نكرده، بلكه به طور مستقيم و غير مستقيم از آن حمايت كرده اند. اين امر اختصاص به دين شیعیان ندارد بلکه اهل سنت نیز بزرگان خود را با ساخت مساجد بزرگ و گنبد و بارگاه و ضریح تعظیم می کنند. نیز در دنيا اگر كليساها را ملاحظه كنيد، در مي يابيد كه در بهترين نقطة شهر و با بهترين شكل ساخته شده است.
از طرف دیگر بزرگداشت مقام بزرگان دين از طريق آبادانى و زيباسازى قبور آنان و به وجود آوردن امكانات رفاهى براى زائران و ارائه خدمات فرهنگى و مادى و مى‏تواند نقش ارزنده‏اى در گسترش و ترويج فرهنگ و ارزش‏هاى اسلامى و اسوه قراردادن ائمه اطهار (ع) و تمسّك به سيرة آن بزرگواران براى عموم مردم داشته باشد. اين خود، نتايج مهم و ارزشمندى در حوزه فردى و اجتماعى به دنبال دارد و در نهادينه كردن ارزش‏هاى الهى و انسانى مؤثر است. بسيارى از امور عام‏المنفعه (مانند خيرات، نذورات، اوقاف، مدرسه‏سازى، سرپرستى ايتام، پرداخت وجوهات شرعى، كمك به نيازمندان و) از تأثيرات و نتايج بسيار ارزندة ساخت و ساز صحن و بارگاه امامان و امامزاده‏ها است زيرا شكوه اين مكان‏هاى مقدس، در جذب مردم براى زيارت و انجام دادن خيرات مؤثر است. به عبارت ديگر، صرف هزينه‏هاى مالى به وسيلة افراد نيكوكار، براى زيباسازى و تجليل بارگاه بزرگان دين، سبب يادآورى مقام و عظمت والاى آن بزرگان وتعظيم شعائر الهى است و مردم بسيار زيادى را به سوى خود جلب مى‏كند و در گسترش فرهنگ و ارزش‏هاى الهى و سيره و منش فردى و اجتماعى آن بزرگواران مؤثر است.
همچنین توسعه حرم حضرات ائمه اطهار و صحنهای آنها ضرورى است. زيرا على رغم توسعه اى كه در اين چندين سال در اين حرم داده شده است به علت كثرت زائران آن امامان همام، هنوز بسيار افراد از توفيق زيارتى آسان و راحت محروم هستند واين را در برخورد با اكثريت زائران مى توان فهميد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .