سؤال:از نظر نقلهاي تاريخي، پيشگامترين كسي كه اسلام آورد كه بود؟

جواب:

بسياري از محدّثان و تاريخ نويسان نقل ميكنند كه پيامبر اكرم(ص) روز دو شنبه به رسالت مبعوث شد و حضرت علي(ع) فرداي آن روز ايمان آورد. (مستدرك حاكم/2/ 112) پيش از همه، رسول اكرم، خود به سبقت حضرت علي(ع) در اسلام تصريح كرد و در مجمع عمومي صحابه چنين فرمود:
نخستين كسي كه در روز رستاخيز با من در حوض(كوثر) ملاقات ميكند پيشقدمترينِ شما در اسلام، علي بن ابي طالب، است. (مستدرك حاكم/3/ 136)
احاديث وروايات منقول از پيامبر اكرم(ص) و امير مؤمنان(ع) و پيشوايان بزرگ ما، و نيز آراء محدّثان و مورخان در باره سبقت امام(ع) بر ديگران به اندازهاي زياد است كه صفحات كتاب ما گنجايش نقل همه آنها را ندارد. (الغدير/ص191تا213) از اين نظر، تنها به سخنان خود امام و نقل يك داستان تاريخي در اين زمينه اكتفا ميكنيم.
امير مؤمنان ميفرمايد:
« أَنَا عَبْدُ اللهِ وَ أَخُو رَسُولِ اللهِ وَ أَنَا الصَّديقُ الأَكْبَرُ، لا يَقُولُها بَعْدي الاّ كاذِبٌ مُفْتري وَلَقَدْ صَلَّيْتُ مَعَ رَسُولِ اللهِ قَبْلَ النَاسِ بَسَبْعِ سِنِينَ وَ أَنَا أَوَّلُ مَنْ صَلّي مَعَهُ» (تاريخ طبري/ج2/ص213).
من بنده خدا و برادر پيامبر و صدّيق بزرگم؛ اين سخن را پس از من جز دروغگويي افترا ساز نميگويد. من با رسول خدا هفت سال پيش از مردم نماز گزارده ام واوّلين كسي هستم كه با او نماز گزارد.
امام در يكي از سخنان ديگر خود ميفرمايد:
در آن روز، اسلام جز به خانه پيامبر(ص) و خديجه راه نيافته بود و من سوّمين شخصِ اين خانواده بودم. (نهج البلاغه عبده/خطبه187)
در جاي ديگر، امام(ع) سبقت خود را به اسلام چنين بيان كرده است:
«اَللّهُم انَّي اول مَنْ أَنابَ وَسَمِعَ وَ أَجابَ، لَمْ يَسْبِِقْني الاّ رَسُولُ الله(ص) بِالصَّلاةِ» (همان/خطبه127)
[خدايا، من نخستين كسي هستم كه به سوي تو بازگشت و پيام تو را شنيد و به دعوت پيامبر تو پاسخ گفت، و پيش از من جز پيامبرِ خدا كسي نماز نگزارد.]
نقل عفيف كِنْدي
عفيف كندي ميگويد:
در يكي از روزها براي خريد لباس وعطر وارد مكه شدم ودر مسجد الحرام در كنار عبّاس بن عبد المطّلب نشستم. وقتي كه خورشيد به اوج بلندي رسيد، ناگهان ديدم مردي آمد ونگاهي به آسمان كرد و سپس رو به كعبه ايستاد. چيزي نگذشت كه نوجواني به وي ملحق شد و در قسمت راستِ او ايستاد. سپس زني وارد مسجد شد و در پشب سرِ آن دو قرار گرفت. آنگاه هر سه با هم مشغول عبادت و نماز شدند. من از ديدن اين منظره كه در ميان بت پرستان مكه سه نفر حساب خود را از جامعه جدا كرده و خدايي جز خداي مردم مكه را ميپرستند در شگفت ماندم. رو به عبّاس كردم و گفتم: «أَمْرٌ عَظيمُ!» او نيز همين جمله را تكرار كرد و سپس افزود: آيا اين سه نفر را ميشناسي؟ نه. گفت: نخستين كسي كه وارد شد و جلوتر از دو نفر ديگر ايستاد برادر زاده من محمّد بن عبد الله است و دوّمين نفر برادر زاده ديگر من علي بن ابي طالب است و سوّمين شخص همسر محمّد است. واو مدّعي است كه آيين وي از جانب خداوند بر او نازل شده است و اكنون در زير آسمانِ خدا، كسي جز اين سه نفر از اين دين پيروي نميكند (تاريخ طبري/ج2/ص212).

گردآوری و پاسخ:
سید محمد مهدی حسین پور
مدیر گروه سایت وهابیت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 19 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .