دیه نگرفتن حضرت علی(ع) از قاتلین حضرت زهرا(س)

آياحضرت علي عليه السلام بعدازسقط شدن حضرت محسن از خليفه دوم كه باعث اين قتل شده بود درخواست ديه نمود؟آيابه سبب جراحت حضرت زهرا سلام الله عليها اعتراض وشكايتي،درخواست مجازات ياديه اي فرموده اند؟اگرجواب منفي است به چه علت؟وهابیون ميگويند اگرچنين كه شيعيان ميگويند چرا حضرت اميرعليه السلام ديه نگرفته و..؟

دانشجوی گرامی، متاسفانه وهابیت برای سرپوش گذاشتن به جنایات بی شرمانه خلیفه دوم در حق صدیقه شهیده فاطمه زهرا سلام الله علیها به هر وسیله و سخن سخیف و سست و بی پایه و اساسی روی آورده و حتی حقائق تصریح شده از این جنایات غاصبان خلافت در کتب علمای خودشان را نیز نادیده می گیرند.
اشکال و شبهه ای که ذکر کردید نیز از همین مقوله است. جواب دادن به اینگونه مطالب سست اگرچه وقت تلف کردن است و خود شما نیز به راحتی می توانید به اینگونه شبهات پاسخ دهید با این حال برای اینکه لااقل وقت شما تلف نشود باید گفت: وقتی امیر مومنان علیه السلام نتوانست حق اصلی خود یعنی خلافت را از این غاصبان خلافت بگیرد چگونه انتظار دارند بتواند دیه همسر یا فرزند خود را این ظالمان زورگو و مستبد بگیرد؟ آنان حق مسلم و مستند حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها یعنی فدک را در روز روشن غصب کردند آن وقت دیه به آن حضرت می دهند؟ آنانی که تمامی سفارشات پیامبر اکرم(ص) را نادیده گرفته و به هر جنایتی دست زدند آیا انتظار از آنان می رود به سنت دیه متعهد و پایبند باشند؟ آنان در آن دوران در راس قدرت بوده و مزدورانشان در همه جا به هر جنایتی دست می زدند چگونه امیر مومنان(ع) یک تنه می تواند از آنها درخواست دیه کند؟ اگر آنان به این چیزها معتقد بودند اول فدک را که غصب کرده بودند بر می گرداندند.
واقعا بی شرمانه و چقدر سخت و دردناک است که بشنویم که امیر مومنان(ع) در حالی که فرزند و همسرش به دست غاصبان خلافت به شهادت رسیده است بدون در نظر گرفتن این غم عظمی به فکر گرفتن دیه از این افراد باشد که به خون خود حضرت نیز تشنه اند و از هر فرصتی برای نابودی آن حضرت استفاده می کردند.
و چه قدر ساده لوحانه است که فکر کنیم این افراد بعد از انجام جنایات خود حاضر به پرداخت دیه به حضرت امیر(ع) می شوند...
گو اینکه اینجا اصلا بحث دیه مطرح نیست و این جنایتکاران می بایست به خاطر جنایاتی که مرتکب شدند و به خاطر به شهادت رساندن دو انسان پاک و معصوم به قصاص و مرگ محکوم می شدند نه دیه. کسانی که این شبهه را مطرح کرده اند حتی این قدر بی سواد و جاهل بوده اند که هنوز نمی دانند که جزای قتل عمد قصاص است نه دیه.
البته این شبهه گران ناخواسته از جهتی به نفع ما هم صحبت کرده اند و آن اینکه با زبان خود اعتراف به قاتل بودن خلیفه دوم و دارو دسته اش کرده اند و اینجاست که خداوند آنان را رسوا نموده است.
در پایان توجه شما را به يک حديث از امیرالمومنین علي(ع) در اين باره جلب مي کنيم:
روزي اشعث بن قيس گفت: يا علي! چرا شمشير نکشيدي؟( علاوه بر گرفتن حق خود؛ قاتلین همسرت را قصاص نکردی؟) علي(ع) به او فرمود:همه اهل بدر و پيش کسوتان مهاجر و انصار را به کمک خواستم ولي از آن همه مسلمان فقط چهار نفر پاسخ مثبت دادند: سلمان، ابوذر، مقداد و زبير و از اهل بيت خودم هم کسي نداشتم که با آن بتوانم حقم را بگيرم چون حمزه در احد به شهادت رسيد و برادرم جعفر هم در موته شهيد شد و کسي برايم نماند مگر دو نفر ذليل، خوار، عاجز و ناتوان، عباس و عقيل. به خاطر نبودن يار و ياور حقم را گرفتند.» (بحارالانوار، ج 29، ص 465 ، ح 55 به نقل از کتاب سليم بن قيس)
با توجه به این فرمایش حضرت به خوبی روشن می شود که تنهایی آن حضرت و نداشتن قدرت سبب شد که هم نتواند حق خودش را بگیرد و هم نتواند که قاتلین همسر و فرزندش را قصاص کند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
14 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .