جدیدترین فتوای مفتی کل وهابیت:"کلک زدن به دوربین ثبت تخلفات رانندگی حرام است"

فتوای مفتی کل سعودی درباره حرام بودن تقلب و کلک زدن به دوربین ثبت تخلفات رانندگی باعث ایجاد جنجالی جدید در پایگاه های اجتماعی و اینترنتی عربستان شد، چرا که وی پیشتر، استفادۀ پلیس از این سامانه را شرعا غیرمجاز دانسته بود!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، شیخ عبدالعزیز آل الشیخ به روزنامه سعودی عکاظ گفت: جایز نیست که به سامانه ثبت تخلفات رانندگی "کلک" زده شود، زیرا این سامانه برای نظم دادن به تردد، راهنمایی مردم و جلوگیری از تخلفات رانندگی تعبیه شده و برای مصلحت مردم است، ما آثار خوب آن را به ویژه درباره تعیین سرعت مجاز در جاده مشاهده نموده ایم.

این در حالی است که آل الشیخ سال گذشته با صدور فتوایی، استفاده از دوربین های ثبت تخلف را حرام دانسته و از مسئولان اداره راهنمایی و رانندگی خواسته بود به جای این سامانه، از روشی دیگر استفاده کنند.

اما تغییر موضع 180 درجه ای مفتی و صدور فتوای اخیر، واکنشهای گوناگونی در پی داشت؛ برخی آن را به تمسخر گرفتند، عده ای از مفتی خواستند در اموری که در آن سررشته ندارد، دخالت نکند و شماری نیز توقف کلی استفاده از این سامانه را خواستار شدند.

گفتنی است، سامانه کنترل و ثبت تخلفات رانندگی با استفاده از دوربین و دستگاههای الکترونیکی باعث انتقاد شمار زیادی از مردم عربستان شده است، چون عده ای معتقدند جریمه سنگینی برای رانندگان متخلف وضع می شود که منطقی نیست، همچنین گاهی فرد به طور پی در پی جریمه شده و دستگاه نیز همواره خراب می شود.

جریمه های رانندگی در عربستان بسیار سرسام آور است و پلیس به سادگی می تواند گواهینامه رانندگان را ابطال و توقیف کند.

این مفتی سعودی هر از گاهی با فتواهایش باعث ایجاد جنجال می شود چون عده ای فتواهایش را غیرمنطقی و ضربه زننده به جایگاه و اهمیت مقوله دینی فتوا می دانند.

حرام بودن تماشای سریال های ساخت ترکیه، مجاز بودن انهدام آثار باستانی، حرام بودن درخواست برپایی "دولت مدنی" و تحریم برگزاری جشن تولد، برخی دیگر از فتواهای جنجالی مفتی کل عربستان است.

دیدگاه ها

هرچی به نفعتون باشه نشون میدید میدونم اینو نشون نمیدید

آیا حرام بودن تماشای فیلم های ترکی همانند فیلمهای زمان شاه درایران نیست؟
آیا در اوایل انقلاب بعضی به اصطلاح دیندارهامون و خیلی از مسِولین آثار تخت جمشید رو خراب نکردند؟
حتی به تازگی تاریخ عظیم قبل از اسلام رو در ایران از کتابهای درسی حذف کردن وهمش رو بعد از اسلام تاکید دارن.این درسته که اسلام خوبه.ماهم قبول داریم.اما چرا نباید بدونیم اجداد ما کیا بودن وچیکار کردن؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .