جایگاه حضرت علی(ع) نزد پیامبر(ص)

حضرت علی(ع) در نزد پیامبر اکرم(ص) چه جایگاهی داشت و پیامبر(ص) چقدر وقت برای حضرت علی(ع) می گذاشت؟

نزدیکترین فرد به وجود مقدس پیامبر اکرم(ص)، کسی نبود جز امیر مومنان علی (ع) که آن جناب بیشترین وقت خود را به آن حضرت اختصاص می داد و او را از ابتدا خودش تربیت نمود و تا لحظه مرگ نیز تنها امین و رازدار و مونس ایشان بود.payambar va ali پیامبر و علی.jpeg
در این زمینه و برای فهم این مطالب، خطبه های نهج البلاغه بیشتر به ما کمک می کند به خصوص خطبه 192 که به مطالب مهمی اشاره دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:
امیر مومنان (ع) می فرماید: شما موقعيت مرا نسبت به رسول خدا (ص) ، درخويشاوندي نزديک ودر مقام و منزلت ويژه مي‌دانيد. پيامبر (ص) مرا در دامن خويش مي‌نشاند در حالي که کودک بودم و در آغوش پر مهر خود مي‌گرفت و در بستر مخصوص خود مي خوابانيد . بوي پاکيزه و دل انگيز خود را به من مي بويانيد . وگاهي غذا را لقمه لقمه در دهانم مي‌گذارد.
هرگز دروغي در گفتار من و اشتباهي در کردارم نيافت . از همان لحظه اي که پيامبر (ص)را از شير گرفتند خداوند بزرگترين فرشته (جبرئيل ) خود را مأمور تربيت پيامبر (ص)کرد تا شب و روز او را در پيمودن راههاي کرامت و زيباترين اخلاق عالم انساني راهنمايي کند و من همواره با پيامبر(ص) بودم چونان فرزند که همواره با مادر است. آن بزرگوار هر روز نشانه‌ي تازه‌اي از اخلاق نيکو و زيبا برايم آشکار مي‌فرمود و به من فرمان مي‌داد که به او اقتدا نمايم.
بدين سان امير المؤمنين(ع) تربيت يافته‌ي مکتب پيامبر اکرم (ص) است.
آن حضرت مي فرمايد : در آغاز رسالت پيامبر (ص)، من نور وحي ورسالت را مي ديدم و بوي نبوت را مي‌بوييدم هنگامي که وحي بر پيامبر فرود مي‌آمد، ناله‌ي شيطان را شنيدم. گفتم اي رسول خدا اين ناله‌ي کيست ؟ فرمود ناله شيطان است که از پرستش خويش نااميد گشت .
در خلوت گزيني پر راز و رمز پيامبر (ص) در حرا و عبادتهاي آن حضرت قبل از بعثت مي فرمايد:« در هر سال چند ماه را در حرا مي‌گذراند تنها من او را مشاهده مي‌کردم و کسي جز من او را نمي ديد .
در پايان عمر پربرکت رحمه‌للعالمين و در لحظه‌ي عروج ملکوتيش نيز در حالي روح مطهرش به ملکوت اعلي پيوست که سر مطهرش روي سينه علي (ع) بود.
آن حضرت جريان ارتحال پيامبر را اينگونه بيان فرمود : رسول خدا(ص) در حالي که سرش بر روي سينه ام بود ، قبض روح گرديد وجان او در کف من روان شد آن را برچهره خويش کشيدم . متصدي غسل پيامبر (ص) من بودم و فرشتگان مرا ياري مي کردند . گويا در و ديوار خانه فرياد مي زد . گروهي از فرشتگان فرود مي آمدند و گروهي ديگر به آسمان پرواز مي کردند . گوش من از صداي آهسته ي آنان که برآن حضرت نماز مي خواندند پربود . تا آنگاه که او را در حجره اش دفن کرديم . چه کسي به آن حضرت در زندگي و لحظات مرگ از من سزاوار تر است ؟
در کتاب شریف اصول کافی نیز روایتی از آن حضرت نقل شده که اوج نزدیکی و همراهی و توجه رسول خدا به ایشان می رساند:
امام علي(ع) می فرماید: «و من پیوسته هر روز یک بار و هر شب یک بار بر رسول‌خدا(ص) وارد می¬شدم. هر بار با من خلوت می¬کرد و هر جا می¬گردید، با او می¬گردیدم و در هر موضوعی وارد می¬شد، با او بودم. اصحاب رسول‌خدا(ص) می¬دانند که با هیچ کس جز من، این‌گونه رفتار نمی‌کرد. رسول‌خدا(ص) در خانه من، به نزدم می¬آمد. بیشتر آن خلوت در خانه من بود و هر گاه بر آن حضرت در بعضی از منازلش وارد می¬شدم، با من خلوت می¬کرد و زنانش را از آن‌جا بیرون می¬کرد و جز من کسی در نزد او باقی نمی¬ماند و هر گاه برای خلوت کردن با من به منزل من می-آمد، فاطمه(س) و هیچ یک از پسرانم را بیرون نمی¬فرستاد. هر گاه از او سؤال می¬کردم، مرا پاسخ می¬داد و هر گاه پرسش¬هایم تمام می¬شد، سکوت می¬کردم، با من سخن آغاز می¬کرد...».( كافي، ج 1، ص 116.)

ذکر اين مطالب و بيان ميزان قرب و نزديکي اميرالمؤمنين (ع) به پيامبر اکرم (ص) و منزلت و جايگاه ويژه‌ي امام نزد رسول خدا (ص) فقط به اين منظور است که بدانيم هيچ کس به اندازه ي امير المؤمنين (ع) به پيامبر (ص) نزدیک نبوده است. زيرا او تنها کسي است که از دوران طفوليت در محضر رسول خدا (ص) و در دامن پر مهرش رشد و تکامل يافت و در تمام دوران عبادت وخلوت انس پيامبر در حرا همراه او بود و در دوران 23 سال رسالت آن حضرت همواره قرين و همراهش بود و در لحظه ارتحال نيز سر مبارک آن حضرت بر سينه‌ي او قرار داشت.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .