الفرقان؛ تریبون تکفیری‌های صدامی

مؤسسه "الفرقان" مؤسسه‌ای است که تولیدات آن، شامل سخنرانی های سران القاعده و گروه های تکفیری می شود.

هشام الهاشمی یکی از تحلیلگران متخصص در زمینه دیدگاه‌های تکفیری جزئیات ساختار تشکیلاتی موسسه فرقان شاخه تبلیغاتی و اطلاع رسانی گروهک تروریستی داعش را در گفتگو با سایت خبری "وای نیوز" معرفی کرد.

وی تاکید کرد که ناصر الغامدی سعودی در حال حاضر بر این موسسه اشراف دارد. مقر وی پیشتر در عراق قرار داشت، اما در سال 2010 با از بین رفتن این مرکز؛ به سوریه منتقل شده‌اند.

هاشمی تصریح کرد که ایده تشکیل موسسه فرقان زمانی بود که دولت اسلامی عراق در سال 2006 به ریاست ابو عمر البغدادی ( یا حامد داود الزاوی) تشکیل شد. در آن زمان عبداللطیف الجبوری از مبارزان القاعده که اخیرا در عراق به قتل رسیده است، پیشنهاد تشکیل موسسه ای را داده که مانند موسسات تبلیغاتی طالبان و القاعده و دیگر شاخه های این سازمان‌ها فعالیت کند.

الجبوری پیشنهاد داد که اسم جنبشی هر کسی که این موسسه تبلیغاتی را مدیریت می‌کند نیز از ابو میسره العراقی به ابو عمر تغییر پیدا کند و به این ترتیب این اتفاق نیز رخ داد.

هاشمی که تحلیلگر مسایل راهبردی نیز هست، می‌افزاید که الجبوری خودش اولین فردی بود که ابو عمر لقب گرفت. ناصر الغامدی که یک فرد سعودی از اهالی جده است، نیز در اداره این موسسه تبلیغاتی به وی کمک می‌کرد. الغامدی همان کسی است که بعد از کشته شدن الجبوری در عراق رهبری این موسسه را بر عهده گرفته است.

از دیگر شخصیت هایی که برای آغاز به کار موسسه فرقان کار کرد، علی الیمنی است که ابو زهرا کنیه اوست. او تابعیتی یمنی دارد. محمد عبدالستار الجنابی با تابعیت عراقی که الان در بازداشت است و نجاح الکرخی با تابعیت عراقی و مهندس انیس ابو دعا که وی نیز در بازداشت است، از دیگر اعضای موسس این سازمان بودند. نکته جالب اینکه این عناصر همگی توان بالایی در مونتاژ و تولید فیلم‌ها و کارهای تبلیغاتی و راه اندازی برنامه‌های مختلف و اجرای نرم‌افزارهای مختلف برای تولید کلیپ‌های صوتی و تصویری دارند.

موسسه فرقان که زیر نظر مرکز اصلی القاعده در افغانستان کار می‌کرد، از سال 2006 با اعلام موجودیت دولت اسلامی عراق کار خود را با شدت آغاز کرد. این موسسه از همان اول به ارگان رسمی و تبلیغاتی القاعده در عراق تبدیل شد. نظارت بر تمامی موسسات اطلاع رسانی وابسته به القاعده از جمله موسسه فرقان بر عهده مرکز تبلیغاتی الفجر بود.

تا آوریل سال 2013 موسسه الفرقان تحت نظر کمیته تبلیغاتی القاعده و مرکز فجر فعالیت های خود را دنبال می‌کرد، اما بعد از اعلام جدایی ابوبکر البغدادی از سازمان مرکزی القاعده به رهبری الظواهری و تشکیل دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش این موسسه نیز در فعالیت های خود مستقل عمل می کند.

گزارش های اطلاعاتی نشان می دهد که موسسه فرقان از سال 2006 تا 2009 از شهر حمص سوریه مدیریت می‌شد، اما بعد مقر آن به منطقه زمار در شهر موصل انتقال یافت. بعد از کشته شدن ابو عمر البغدادی امیر پیشین دولت اسلامی عراق و معاون وی ابو حمزه المهاجر در سال 2010، یگانهای اطلاعاتی عراق به مقر موسسه فرقان در موصل حمله کردند، اما ناصر الغامدی موفق به فرار از این حمله شد و بار دیگر به سوریه رفت. وی کار این موسسه را در سوریه با کادر جدید از سر گرفت.

هاشمی با اذعان به کیفیت کارهای تبلیغاتی انجام شده از سوی این مرکز و انتشار فیلم‌های مستند آن به برخی از مستندهای ساخته شده از سوی این مرکز اشاره کرد. این فیلم ها در ابتدا نیروهای آمریکا در عراق را هدف قرار می دادند، اما بعدها نوک پیکان هجمه تبلیغاتی خود را علیه نیروهای عراقی چرخاندند.

این کارشناس القاعده گفت که سران فعالیت‌های تبلیغاتی عناصر تروریستی مخلوطی از تخصص‌های و رویکردهای مختلف هستند که البته در یک هدف با هم مشترکند. این هدف حمایت از داعش است.

عناصر این ارتش تبلیغاتی تحت عناوین و مراکز و موسسات مختلف کار می‌کنند. آنها اعتقاد دارند که این سبک از اقدامات بر هر فرد مبارزی واجب است.

این گروه تکفیری به صورت تیمی کار می‌کنند و هر کدام از عناصر این تیم وظایف خاص خود را دارند آنها شبکه هایی را ایجاد کرده اند که هر کدام از آنها در یکی از مراکز اینترنتی تروریستی یا سایت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند تا بتوانند از اهداف و سوژه‌های تعیین شده از سوی موسسه تبلیغاتی مرکزی داعش که همان موسسه فرقان است، حمایت کنند.

الهاشمی تصریح کرد که این سایت ها الان تنها وسیله ارتباط و همگرایی بین عناصر داعش هستند، بویژه اینکه در بخش‌های متعددی از این کشور منتشر شده اند.

بنا بر اعلام این کارشناس مسایل گروه‌های تکفیری داعش بیشترین اهمیت را به فعالیت‌های تبلیغاتی می‌دهد، تا جاییکه شرکت در کمیته تبلیغات الکترونیک را از مهم‌ترین جبهه های کاری معرفی می‌کند. عناصر ناظر بر فعالیت های داعش نیز عمدتا از سلفی‌های سعودی هستند، چرا که زبان و قلم فصیحی دارند و ادبیات خطابه و استدلال‌ها و بهانه تراشی های شرعی در راستای حمایت از ابوبکر البغدادی را به خوبی بلدند.

نکته‌ای که در این بین حائز اهمیت است حمایت غرب از این سایت‌هاست. با نگاهی گذرا به اخبار مربوط به شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید صفحات فیس بوک و توییتر حزب‌الله لبنان مسدود شده است این در حالی است که سایت‌های تروریست‌ها هر روز بیش از پیش بر دامنه فعالیت خود می افزایند و هیچگونه فیلتری نمی‌شوند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .