احمد الغامدی+عکس

احمد بن سعد حمدان الغامدی استاد آموزش عالی دانشگاه أم القری در مكه مكرمه و رئیس کمیته امر به معرف و نهی از منکر مکه مکرمه و یکی از چهره های سرشناس وهابیت است.
وی به دادن فتاوای عجیب و غریب مشهور بوده و بدین جهت مورد عتاب و سرزنش همکیشان خود واقع شده است. به طور مثال وی به همراه خانم "منجيه السويحي" استاد علوم قرآن دانشگاه تونس به طور مشترک در برگزاري همايشي در جدّه شرکت کرده بودند.
این چهره وهابی طی اظهاراتی در این همایش از حکم ممنوعيت اختلاط بين زن و مرد در اماکن عمومي انتقاد کرد و در ميان تشويق و کف و صوت زنان شرکت کننده در "همايش مشارکت زنان در توسعه ملي در غرب جدّه" گفت: زن مي تواند از نظر شرعي رانندگي کند و واجب نيست صورتش را بپوشاند.
وی همچنین در مورد پوشيدن نقاب گفت: در تفسير آيه قرآن اختلاف بين علما وجود دارد، و به همين سبب برخي از علما به وجوب پوشيده بودن تمام بدن زن فتوا داده اند و در مقابل، برخي ديگر به جواز باز بودن صورت و کفّين تا آرنج، و حتّي به جواز آشکار بودن موي زنان فتوا داده اند.
الغامدی حجاب را مخصوص زنان پیامبر دانست و در ادامه افزود: اسلام براي کمک به مشارکت زن در زندگي اجتماعي به پوشيدن بودن بدن او دستور داده، نه براي منع او از فعاليت هايش.
اين سخنان "الغامدي" با تشويق و کف و سوت فراوان زنان حاضر در جلسه همراه بود که همه آنها عباهاي سياهي که در سعودي پوشيدن آن واجب است، بر تن داشتند

بعد از این فتوا، تعدادی از شیوخ، علمای دینی و چهره های سرشناس کویت فتوای“احمد الغامدی” مفتی سعودی را به شدت مورد حمله و انتقاد قرار دادند.
در همین راستا “عادل دمخی” رئیس جمعیت کویتی مدافع حقوق بشر طی اظهاراتی گفت: “احمد الغامدی” اصلا یک عالم دینی و حتی یک طالب علم نیست تا بتواند در این گونه موراد فتوا صادر کند یا نظر بدهد. او نباید به هیچ وجه در امور دینی دخالت کند. سخنان “الغامدی” دقیقا چیزی است که مستشرقین به دنبال آن هستند. اینکه حجاب بر تمام زنان مسلمان و مؤمن واجب است، از امور بدیهی در دین مبین اسلام است.از سوی دیگر “سعود ربیعه” استاد رشته شریعت اسلامی در دانشگاه کویت در این باره گفت: اظهارات “الغامدی” با سخنان تمام دیگر علمای دینی تفاوت دارد و از منطق هم به دور است. اینکه بگوییم آیات حجاب که در قرآن کریم نازل شده فقط مخصوص زنان پیامبر بوده، امری غیر منطقی به نظر می‌رسد. متأسفانه “الغامدی” از جمله افرادی است که در گودال دنیای افتاده و اظهارات دینی وی به هیچ وجه قابل قبول نیست.
جالب است بدانید فتواهای این مفتی به همین جا ختم نشده و وی با نشان دادن روی دیگر و واقعی خود پرده از هویت اصلی خود برداشته است به طور مثال وی با نام بردن شش مکان در شهر مکه مکره، اعمال زائران این مکان‏ها را اینگونه توصیف کرد که "نادانان و بدعت‌گذاران"! در کنار این اماکن، اعمال شرک‌آمیز انجام داده، به آن تبرک جسته و به سوی آن نماز می‌گزارند.
مهم‌ترین مکانی که وی و نیز هیئت تحت الامر او آنرا تخریب کردند، محل ولادت پیامبر اعظم(ص) در کنار بیت‌الله الحرام است که اکنون کتابخانه مکه بر روی آن قرار دارد.
در لیست مکان‌هایی که الغامدی خواستار تخریب یا دیوارکشی آن با سیم‌خاردار شده بود، از کوه‌های «ثور»، «جبل الرحمه» و «نور» می‏توان نام برد.
الغامدی همچنین خواستار تخریب قبرستان «معلاة»، قبر «میمونه» و آرامگاه «حواء» در جده شده است و اینکه این مقبره‌ها باید در تمامی ایام سال بسته باشد و هیچکس اجازه ورود به آن را نداشته باشد.
وی مدعی شده که هنوز بودن قبر حواء (ام البشر) در جده اثبات نشده و تا زمانی که عملیات تخریب انجام نشده، خواستار تغییر نام آنجا شد. وی هم‌چنین خواستار کشیدن سیم‌خاردار از فاصله 6 کیلومتری در اطراف آرامگاه حضرت «آمنه بنت وهب» مادر پیامبر اعظم(ص) در منطقه "ابواء" شمال مکه شد تا کسی نتواند به آنجا وارد شود. هم‌چنین خواستار بسته شدن مسجد «البیعه» در مشعر شد که به تازگی و در خلال طرح توسعه محل رمی جمرات، کشف شده است.
(به نقل از شیعه نیوز و به نقل از ابنا، و نیز روزنامه "الوطن" چاپ عربستان سعودی)

ضمیمهاندازه
الغامدي رئیس کمیته امر به معرف و نهی از منکر مکه مکرمه.jpg10.17 کیلو بایت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .