اثبات عقلاني ولايت حضرت علي (ع) در غدير خم؟

اثبات عقلاني ولايت حضرت علي (ع) در غدير خم؟

ابتدا باید دقت کنید که مسئله‌ی ولایت امیر المومنین در غدیر خم امری انتصابی از جانب حق تعالی می‌باشد و امر انتصاب نیز به وسیله‌ی «نقل» به دیگران ابلاغ و اطلاع‌رسانی می‌شود. لذا در مبحث اثبات ولایت حضرت در غدیر خم و یا مصدایق آن، اگر چه دلایل عقلی نیز وجود دارد،

اما این اصرار را نپذیرید که حتماً از طریق غیر نقلی به اثبات رسد. چرا که این ترفندی برای کم‌رنگ کردن نقش حدیث غدیرخم که مستند اهل تشیع و تسنن است می باشد.
به هر حال برای اثبات عقلانی ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام در غدیر خم توجه شما را به ماجرایی جالب دعوت می کنم که در آن به خوبی این امر اثبات شده است:
یکی از بزرگان می گوید: روزي يكي از دوستان سنی به ديدنم آمده بود . گفتگوی مفصلي درباره حقانيت اهل بيت داشتم از جمله به خطبه ي حضرت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) در غدير خم استناد كردم .
ايشان مي گفت : مولا در اين حديث به معناي دوست آمده است .
نهايتا هر چه دليل آوردم قبول نكرد . خداحافظي كرد و به سمت بلوچستان حركت كرد .
يك ساعت از رفتنش گذشته بود كه به او زنگ زدم و گفتم : كار خيلي مهمي با شما دارم بايد برگردي!!!
گفت : من باید بروم ؛ وقت ندارم برگردم ؛ خانواده ام منتظرم هستند چه كارم داري ؟ در تلفن بگو!!
گفتم : كار مهمي دارم ؛ تلفني نمی توانم بگويم بايد خودت اينجا باشي . خيلي اصرار كردم و به زور برگشت .
وقتي به من رسيد گفت : چه كار مهمي داري كه من را از اين همه راه برگرداندي ؟
گفتم : مي خواستم بهت بگم : دوستت دارم .
گفت : همين !!!
گفتم : بله . همين را خواستم به شما بگويم .
دوستم ناراحت شد و گفت : خانواده ام منتظرم بودند و بايد مي رفتم اين همه راه من را برگرداندي كه بگويي دوستت دارم !! اذیت می کنی ؟
گفتم : سوال من همین جا است چطور وقتي شما با عجله به سمت خانواده ی منتظرتان می روید ، و شما را از راهتان که می روید بر می گردانم تا به شما بگویم دوستت دارم ؛ ناراحت می شوی و در عقل من شک می کنی !! ولی وقتی پیامبر اسلام (صلي الله عليه وآله) دهها هزار نفر را که با عجله به سمت خانواده ي خود که آماده ی استقبال از آنها بودند ، می رفتند سه روز در زیر آفتاب سوزان ، معطل کردند كه فقط بگوند : هر کس من را دوست دارد علی (عليه‌السلام) را دوست بدارد . این کار پیامبر (صلي الله عليه و آله) عاقلانه بود ! آیا این اقدام پیامبر (صلي الله عليه و آله) ناراحتی مسلمانان را در پی نمی داشت ؟؟ آیا آنها در عقل چنین پیامبری شک نمی کردند ؟
با اين كاري كه كردم دوستم با تمام وجود احساس کرد که چه حرف خنده داری زده است و اقرار کرد که پیامبر در جریان غدیر خم ، نکته ی مهمتری می خواست بیان کند و الا بیان دوستی علی (عليه‌السلام) نیازی نبود مسلمانان را از راهشان برگردانند .

دیدگاه ها

عزیزان سلام حرف من تازه وعقلی است
این تعدد روش انتخاب خلیفه خودش نشانه باطل بودن است (یکی با بیعت مردم که ده ، بیست سال پیش بت می پرستیدند و دیگری با وصیت بی امضا وبی شاهد اولی که توسط عثمان نوشته شده بودکه با دومی ساخت و پاخت کردند ودر امر خلافت ذی نفع بود . وسومی توسط شورایی که جهت داده شده بود و رای از قبل معلوم بود و بالاخره چهارمی با رویکردن مردم )روش پیامبران این بوده که جانشین را یا خدا معرفی می کرد و یا پیامبر به خدا التماس می کرد وکسی را معرفی می کرد و با اذن خدا خلیفه می شد با این روش آقایان طوری رفتار کردند که از خدا واز پیامبرش بیشتر می دانستند در حالی که خدا ولی امر مسلمین را بعد از پیامبر در قران معرفی کرده کسی که در حال رکوع صدقه داده خود علی ع است وکسی که بابش به مسجد مسدود نشد در سال سوم هجرت علی ع است وکسی که در مباهله بود علی بود وکسی که دوستیش واجب است در ایه ذی القربی علی است وکسی که در یوم الدار خلیفه شد علی است وکسی که بعلت ضعف ایمان در غار بخود لرزید آقایان بودند ما عقل داریم و خوب بد تاریخ را باید بدانیم نه با گوش و چشم بسته دنبال اجداد بی خبر خود باشیم زیرا زیرا زیرا زیرا فقط یک بار به دنیا آمده ایم باید همین یک بار راه انتخاب نماییم حقیقت در بین روایات فرقه های اسلام مثل روز روشن است.
سلام بر مولود کعبه از حالا تا ابد به تعداد تمام ذرات عالم و حتی به تعدادی که فقط خدا بشمارد روح وبدنم و تمام وجودم فدای علی علیه صلوات الله

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .