آیا عایشه ام المومنین است؟ ام المومنین یعنی چه؟

در پاسخ به اين پرسش توجه به نكات ذيل ضروري است:
1. زنان پيامبر امهات المؤمنين دانسته شده اند (احزاب، آيه 6) اما نه به لحاظ شخصيت خودشان (مثبت يا منفي) بلكه به لحاظ انتسابي كه به رسول خدا(ص) دارند. و اگر شرافتي براي آنان است به لحاظ انتساب به پيامبر است با وجود اين مقصود از اين دستور حرمت ازدواج با آنان بعد از رسول خدا(ص) است به لحاظ حرمت نگهداشتن حريم رسول خدا(ص)، وگرنه براساس آيه 2 مجادله مادر هر كس همان شخصي است كه او را به دنيا مي آورد «ان امهاتهم الا اللائي ولدنهم» پس عايشه نيز مانند ديگر همسران پيامبر فقط به خاطر اينكه همسر پيامبر است ام المومنين خوانده مي شود و معناي آنهم فقط احترام به پيامبر و عدم جواز ازدواج با همسران پيامبر به جهت همين حكم مي باشد. و گرنه مساله محرميت و نگاه كردن به همسران پيامبر(ص) براي هيچ كس جز محارم آنها مجاز نبود.( مجمع البيان، ج8، ص122؛ تفسير قرطبي، ج14، ص82؛ تفسير نمونه، ج17، ص204)
در برخي منابع آمده كه زني به عايشه گفت: اي مادر! عايشه جواب داد: من مادر تو نيستم، مادر مردان شما هستم. اين مطلب اشاره به اين دارد كه منظور از ام المومنين يعني فقط اين عبارت در مورد همسران پيامبر به كار مي رود به خاطر اينكه ازدواج با آنان حرام است و نيز اين عبارت فقط در مورد مردان تنها صادق است.( تفسير قرطبي، ج14، ص82)
2 : در آيه 30 سوره احزاب خداوند ميفرمايد هر كدام از شما زنان پيامبر كه مرتكب عمل زشت شود عذابش دو چندان خواهد بود ودر آيات بعد از آن ميفرمايد شما به مانند ساير زنان نيستيد اگر تقواي خداوند را پيشه كنيد از اين آيات معلوم ميشود همسري پيامبر بيمه عمردر برابر همه بديها نيست و همسر پيامبر اسلام هم ميتواند همچون همسر برخي پيامبران مثل نوح ولوط همسر خوبي براي پيامبر نباشد.
3 : در آيه 3 و4 سوره تحريم خداوند سخن از افشاي سر پيامبر توسط برخي از زنان حضرت را به ميان آورده كه در اين آيه مراد عايشه و حفصه هستند ودر ادامه خداوند با اين دو زن به لسان تهديد صحبت ميكند و ميفرمايد اگر شما دو نفر به سوي خداوند توبه كنيد جا دارد، چون قلب هاي شما از حق برگشته و منحرف شده است! واگر بخواهيد بر عليه پيامبر توطئه كنيد بدانيد كه خداوند وجبرئيل وصالح از مومنان {در برخي تفاسير به حضرت علي عليه السلام تفسير شده چون آيه به تعبير مفرد است } ولي و ياور پيامبرند وملائكه نيز پشتيبان اويند در ادامه اين سوره نيز خداوند سخن از همسر لوط ونوح نيز به ميان آورده است كه خيانت به همسرانشان نمودند .
4 : عايشه برخلاف دستور رسول خدا(ص) دشمني هايي نسبت به اهل بيت آن حضرت نمود كه حتي مورد اعتراض ساير همسران رسول خدا(ص) از جمله ام سلمه شد و حتي موجب شد بسياري از مسلمانان در تشخيص راه حق دچار سرگرداني و انحراف شوند و نيز هزاران نفر از مسلمانان را در جنگ جمل به جهت همين سرگشيهاي خود به كشتن داد.
5 : در برخي از روايات آمده است كه پیامبر طلاق همسران خودش را پس از فوت به دست امير مومنان داد كه هر كدام تخطي از حدود همسري پيامبر نمودند اورا از جانب پيامبر در همين دنيا طلاق دهد واو ديگر در دنيا وآخرت همسر پيامبرنخواهد بود به روايت ذيل توجه كنيد :
راوي مي گويد از امام زمان پرسيدم براي ما از شما اين گونه روايت شده كه پيامبر امر طلاق زنان خودش را به دست امير مؤمنان عليه السلام داد و امير مومنان در جنگ جمل فردي را به سوي عايشه فرستاد كه تو در اسلام فتنه نموده اي و گروهي را بر اسلام و مسلمانان شورانده اي و فرزندان خودت را در معرض هلاكت قرار داده اي پس اگر از اين كارها دست برداري عزتت باقي است وگرنه تو را طلاق ميدهم راوي ميگويد به حضرت عرض كردم مراد از اين طلاق چيست مگر زنان پيامبر با فوت حضرت طلاق پيدا نمي كنند؟ حضرت فرمود: طلاق پيدا مي كنند يعني چه؟ گفتم رها شدن از شوهر. حضرت فرمود: اگر با فوت پيامبر رها شدند چرا نميتوانند ازدواج كنند گفتم چون رسول خدا بر آنان حرام نمود ازدواج را. حضرت فرمود چگونه در حالي كه گفتي آنان با مرگ پيامبر رها شده اندگفتم پس معناي طلاقي كه حكم آن به امير مومنان واگذار شده چيست حضرت فرمود خداوند جايگاه زنان پيامبر را بلند نموده وآنان را مشرف به مقام ام المؤمنين بودن نموده لكن پيامبر به امير مومنان فرمود اي ابا الحسن اين شرف براي آنان تازماني باقي است كه در طاعت خداوند هستند وهر كدام آنان كه نافرماني خدا نمود به خروج بر تو او را طلاق بده و از شرافت ام المومنين بودن خارج نما . (بحار الانوار،ج 38 ،ص 88؛ و نيز شبيه به اين قضيه در الفتوح،ج‏2،ص:483)
نتيجه: با توجه به روايات و آيات قرآن كه صرف همسري را شرافت و فضيلت براي زنان پيامبر نميداند وشرافت آنان را در تقوي ميداند و با توجه به خروج عايشه بر اميرمومنان وخليفه رسول خدا ديگر شرافتي براي اين همسر پيامبر نخواهد بود ضمن آنكه ممانعت وي از دفن پاره تن رسول خدا امام حسن مجتبي عليه السلام وتير باران شدن جنازه آن حضرت با فتنه اي كه او شروع نمود توسط بني مروان را نيز نبايد از ذهن دور داشت در زمان پيامبر نيز از اين شخصيت سخناني درمورد حضرت خديجه ورفتارهاي نسبت به امير مومنان وحضرت فاطمه سرزده شده كه موجب رنجش وناراحتي پيامبر اكرم (ص) بوده است .

دیدگاه ها

طبق اسناد تاریخی,عایشه کسی ست اغازگر جنگ جمل و کشتار جمعی مسلمان شده...منطق چ میگوید!؟

همسران پیامبر تا ابد ام المومنین هستند و باید احترام آنها را نگه داشت،خوب یا بد بودن آنها را با ملاک رفتارشان نسبت به امام علی بسنجیم اشتباهی بزرگ مرتکب شدیم،امام علی بدون اجماع امت و اکثریت صحابه به خلافت رسید بنابراین اطاعتش واجب نیست

اجماع!من یه سوال ریاضی-فلسفی دارم حضرت ابوبکر چطور با خودش اجماع کرد و عمر را انتخاب کرد؟
وانگهی طبق آیه اولی الامر اطاعت از علی ودیگر ائمه واجب است
طبق حدیث متواتر غدیر پیامبر دعا کرد اللهم وال من والاه و عاد من عاداه که در همان خطبه فرمود من کنت مولاه فهذا علی مولاه
در مباهله علی به همراه پیامبر بود و در همین مورد خداوند او را جان پیامبر نامیده
طبق حدیث انا مدینة العلم و علی بابها علی درب دانش پیامبر است آیایی چون اویی بهتر می تواند امت را هدایت کند یا به اصطلاح منتخب مردم؟

Member since:
1 مهر 1389
Last activity:
43 هفته 2 روز

کاربرگرامی مگر ابوبکر و عمر و عثمان با اجماع به خلافت رسیدند که اطاعتشان لازم باشد. خوب می دانید که ابوبکر تنها با زور و ارعاب توسط عده قلیلی در سقیفه به خلافت رسید و بعد از خود عمر را بدون در نظر گرفتن خواست اصحاب به تنهایی انتخاب کرد و عثمان نیز در شورای شش نفره به عنوان خلیفه انتخاب شد در حالی که امیرمومنان علی علیه السلام با خواست اکثیرت صحابه به خلافت رسید.

بارک الله

من هرگز عایشه رو ام المومنین نمی دونم ..ام المومنین کسی نیست که با نایب برحق پیامبر وامام دین وارد جنگ بشه و خون هزاران مسلمان و مومن رو بریزه که در قرآن لعنت شده حتی خون یک مومن را به عمد ریختن.ام المومنین کسی نیست که خطای فاحش مرتکب شده وقتی قرآن زنان پیامبر رو از گناه فاحش نهی کرد و فرمود بشینید تو خانه هاتون چه برسه از مدینه به مکه بره و سوار شتر بشه و فتنه به پا کنه..این زنان به عذاب دو برابر بنا به آیات قرآن بشارت داده شده اند حالا برخی ها خودشون رو به کوری بزنند و از روی حدیث های جعلی قضاوت غلط کنند و خلافت و حکومت به حق خاندان عصمت و طهارت را نادیده بگیرند چون ولایت امیرالمومنین در قرآن و غدیر اثبات شده و عایشه با امام زمان خودش وارد جنگ شده و نافرمانی خدا رو گرده .لعنت همیشگی خدا بر او و غاصبان خلافت

الأحزاب
مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَٰكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا
ﻣﺤﻤﺪ ، ﭘﺪﺭ ﻫﻴﭻ ﻳﻚ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺷﻤﺎ ﻧﻴﺴﺖ ، ﻭﻟﻰ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺧﺎﺗﻢ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ؛ ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﻫﺮ ﭼﻴﺰﻯ ﺩﺍﻧﺎﺳﺖ .(40) . وقتی پیامبر پدر امت نیست چگونه زنان پیامبر مادران این امت باشن؟فقط این ایه دلالت بر حرام بودن ازدواج با زنان پیامبر را مثل ازدواج با مادر بیان میکند.
یا علی مدد.

ام المومنین تا ابد همین است. با روایت و... صورت مسئله را پاک نکنیم برادر. اجازه طلاق هر زن با شوهرش هست. شوهر هم بمیرد به خودی خود طلاق صورت می گیرد.شرف ام المومنین تا قیامت با آنان هست و ازبین نمیرود مگر اینکه گفته ی قرآن را حذف کنی.

هیچ شرافتی ابدی نیست مگر به تقوا چطور شرافت پیامبر شدن از نسل حضرت یوسف برداشته شد؟

Member since:
1 مهر 1389
Last activity:
43 هفته 2 روز


کاربرگرامی، عوض آنکه با حرفهای احساسی خود را فریب دهید با استدلال و منطق و دلیل اگر جوابی دارید ذکر کنید که در بحثهای علمی تنها بدین گونه میتوان به واقعیت دست یافت.پس با کنار گذاشتن احساسات خود با از عقل خود یاری بگیرید

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
14 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .