آیا اهل سنت با وهابیون فرق می کنند؟

همانطور که می دانید اهل سنت به چهار شاخه اصلی حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی تقسیم می شوند که به مرور زمان برخی از این شاخه ها به دهها زیر شاخه تقسیم شده و هر کدام برای خود به مسلکی جداگانه با عقایدی خاص تبدیل شدند.
وهابیت نیز یکی از فرقه هایی است که خود را منتسب به حنبلیها می دانند بدین معنی که وهابیت بسیاری از اعتقادات خود را از احمد بن حنبل و آراء و عقاید وی گرفته اند. با این حال بسیاری از علمای حنبلی نیز وهابیت را فرقه ای جدا از خود قلمداد کرده و از نزدیکی به آن خود را مبرا کرده اند. به طور مثال ذهبى متوفّاى 774، دانشمند بلند آوازه اهل سنّت كه خود همانند ابن تيميّه(موسس اصلی فرقه ضاله وهابیت) حنبلى مذهب بود و در علم حديث و رجال سرآمد عصر خويش بود، در نامه‏اى خطاب به وى مى‏نويسد:
اى بى‏چاره! آنان كه از تو متابعت مى‏كنند در پرتگاه زندقه و كفر و نابودى قرار دارند ... نه اين است كه عمده پيروان تو عقب مانده، گوشه گير، سبك عقل، عوام، دروغ‏گو، كودن، بيگانه، فرومايه، مكّار، خشك، ظاهر الصلاح و فاقد فهم هستند. اگر سخن مرا قبول ندارى آنان را امتحان كن و با مقياس عدالت بسنج.
تا آن جا كه مى‏نويسد:
گمان نمى‏كنم تو سخن مرا قبول كنى! و به نصيحت‏هاى من گوش فرا دهى! تو با من كه دوستت هستم اين چنين برخورد مى‏كنى پس با دشمنانت چه خواهى كرد؟ به خدا سوگند، در ميان دشمنانت، افراد صالح و شايسته و عاقل و دانشور فراوانند، چنان كه در ميان دوستان تو افراد آلوده، دروغ‏گو، نادان و بى‏عار زياد به چشم مى‏خورند.( الإعلان بالتوبيخ، ص 77 و تكملة السيف الصقيل، ص 218.)
یا پدر محمد بن عبدالوهاب که وهابیت از طرف وی جان تازه ای گرفت و در حقیقت وی وهابیت را به طور رسمی تاسیس کرد، در مورد فرزندش این گونه اعتقاد داشت که وی گمراه است و مردم را از ارتباط با وى برحذر مى‏داشت. (الدرر السنيّة فى الردّ على الوهّابيّه، ص 42)
با این وجود روشن است که وقتی خود علمای اهل سنت و بالاخص مذهب حنبلی خودشان را از رهبران این فرقه این طور دور می کنند بدین معنی است که حتی اهل سنت نیز این فرقه ضاله را قبول نداشته و آن را رد کرده اند.
به هر حال برای اینکه کاملا با نظر تمام علمای اهل سنت نسبت به این فرقه آشنا شویم باید بگوییم که در یک جمع بندی کلی می توان گفت که جامعه اهل سنت نسبت به ابن‌تيميه، که موسس این فرقه ضاله است سه نظريه دارند:(با توجه به این نظرات می توان فرق اساسی بین اهل سنت و این فرقه را به دست آورد)
1. معتقدند كه ابن‌تيميه، مشبّهه بود.
اهل سنت، مشبّهه را كافر مي‌دانند. يعني كسي كه خدا را به مخلوق تشبيه كند. ابن‌تيميه صراحت دارد كه خداي عالم، داراي دست و پا و چشم و صورت است. مانند ابو يعلي كه گفته بود خداي عالم همه چيز دارد و فقط دو چيز ندارد: ريش و عورت. (رک: وهابيت از منظر عقل و شرع)
2. عده‌اي مي‌گويند كه زنديق و ملحد و بي‌دين است. چون نسبت به نبي مكرم (صلي الله عليه و سلم) جسارت كرده و مي‌گويد وقتي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم) از دنيا رفت:
مات فات.
پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم) هيچ خاصيت و فائده‌اي ندارد و حتي براي خودش هم دفعِ ضرري ندارد.
يعني همان حرفي است كه حجاج گفت:
عصاي من، ارزشش از پيامبر بالاتر است، چون با اين عصا مي‌توانم يك مار يا عقربي را بكشم، ولي وجود پيامبر از كشتن مار و عقرب هم عاجز است.
3. عده‌اي هم مي‌گويند كه ابن‌تيميه منافق است. چون نسبت به اميرالمؤمنين جسارت كرده است. ابن‌تيميه مي‌گويد كه علي بن أبي طالب در 17 جا اشتباه كرد و خلاف قرآن فتوا داده است و در تمام جنگ‌هايي كه داشت، براي رسيدن به رياست جنگيد و از مصاديق اين آيه شريفه است:
تِلْكَ الدَّارُ الْآَخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَ لَا فَسَادًا وَ الْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ (سوره قصص/آيه83)
آيا بغض از اين بالاتر؟ در صحيح مسلم آمده است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمود:
لا يحبه إلا مؤمن و لا يبغضه إلا منافق.(صحيح مسلم، ج1، ص60)
ابن‌تيميه نسبت به اميرالمؤمنين (عليه السلام)، به قدري وقيحانه برخورد كرده است كه مثلا مي‌گويد:شيعه هم نمي‌تواند ثابت كند كه علي مسلمان بوده است.
يا:علي، علمي نداشت و شاگرد مكتب ابوبكر بوده و اگر چيزي هم ياد گرفته، از ابوبكر ياد گرفته است.
يا:جناب عثمان، حافظ قرآن بود و بعضي از شب‌ها، تمام قرآن را در يك شب مي‌خواند، ولي معلوم نيست كه علي بن أبي طالب،‌ همه قرآن را بلد بود يا خير.
یا در مورد صدیقه طاهره می گوید: و في فاطمة شعبة من النفاق.
(التنبيه و الرد لحسن السقاف، ص7 ـ كلمة الرائد لمحمد زكي الدين ابراهيم، ج2، ص546 )
شما کدام سنی را می شناسید که چنین اعتقاداتی داشته باشد و این خود به خوبی روشن می کند که این فرقه ضاله تا چه اندازه با اهل سنت فرق می کند.
در پایان به کلامی از مولوی عبدالرحیم رضوی که یکی از علمای کنونی اهل سنت است اشاره می کنیم تا خودتان از زبان یک سنی به ماهیت اهل سنت پی ببرید:
وی می گوید: تفاوت نظري و فکري اين فرقه با اهل سنت زياد است. وهابيون در همه عقايد اسلامي با اهل سنت و بالجمله با مسلمانان تفاوت و اختلاف زيادي دارند؛ براي مثال زماني که وهابيت را انگليس در بلاد حرمين شريفين راه‌ انداخت، آنها بيشتر علماي حرمين را که اهل سنت بودند، به شهادت رساندند و همه آثار ديني و فرهنگي مسلمانان را و از جمله بارگاه‌هاي ملکوتي جنت البقيع را که مقبره‌ها و عمارتهايي داشتند و حتي خود ضريح حضراي حضرت رسول (ص) را هم خواستند تخريب نمايند که موفق نشدند. تاريخ گواه است که آنها خون همه امت اسلامي را مباح مي‌دانستند به جز پيروان خود. آنها در راه کفر و عليه اسلام قيام کردند تا علماي اهل سنت واقعي، فرهنگ ديني و اعتقادي مسلمانان را از بين ببرند که امروز اعتقادات سوء آنها بر همگان شناخته شده است؛ بنابراين در طرحي جديد تصميم گرفتند اين فرقه را با نام‌هاي ديگري به ميدان بياورند که متاسفانه در کشور‌هاي اسلامي و در بين مسلمانان نفوذ کردند.
مساله‌اي که امروز جاي تاسف زيادي دارد، اين است که بعضي از مسلمانان گول اين راه کار جديد را خوردند که در برخي موارد موجب تخريب چهره واقعي اهل سنت شده است. توصيه بنده به مسلمانان اين است که اين گروه ضاله را که تفاوت فکري و نظري و مقادير زيادي با عقايد اسلامي قديمي دارد مي‌توان شناخت پس همواره تلاش کنند که در دام اين شياطين نيفتند؛ زيرا آنها در اقوام و قبيله‌ها و همه کشورهاي اسلامي نفوذ کرده‌اند…
(آدرس وبلاگ این مولوی و بقیه کلمات وی:http://kermanshah86.blogfa.com/post-438.aspx)

دیدگاه ها

خیلی مقالتون سخته

من اسلام شیعیم دوازده معصوم اسلام علیک یاامام علی (ع)زنده باد اسلام اسلام متحد باشید

اهل سنت کلا عایشه را که دشمن حضرت علی بود نماد اهل سنت است و واقعه غدیر را انکار میکنند چون به نفعشان نیست و بخاطر امپراطوری عمر را نماد خود میدانند برای چه؟ پس اهل سنت توانایی تشخیص راه حق از راه باطل را ندارند (حرکت میان حق و باطل اعتدال نیست بلکه نفاق است ) این نشان دهنده گمراه است

اسلام شیعه وسنی نداره

وحدت كه به جاي خود ولي من زاتن از دشمن مرتضي علي تفردارم

با سلام لطفا منبع این مطالب را درج کنید


سلام علیکم
کاربر گرامی منبع همه مطالب در متن ذکر شده لطفا دقت بفرمایید
با تشکر

اخه ی نگاه به دین خودتون بندازید همش خمس و هزار تا امامزاده واسه خودتون درست کردین که چه اینا همش نیرنگ اخوندها برای خالی کردن جیب شماست حال انکه تو قران امده وما اهل لغیرالله به یعنینذ برای غیر خدا حرام است در مورد کسانی ه که پیامبر به انها وعده بهشت دادند قضاوت نکن حضرت علی شخصیت بسیار بر جسته ای دارند اما خدماتی که حضرت ابوبکر برای اسلام کردند

اتحاد خوبه.ولی دشمن مشترک شیعه وسنی وهابیون هستند

آخوندا چه بلایی سرت آوردن خلیفه! کجات میسوزه که شجره رسول خدا و اولادش را ساخته آخوندا معرفی میکنی؟

عزیز من پس تو میخای وهابیها بیان به خلفای اهل سنت فش بدن..راحت بگو همه اهل سنت وهابین و میرن جهنم..فقط شیعه میره بهشت..در ضمن هیچکس اهل سنتی رو پیدا نمیکنی که به حضرت علی فش بده چون هم خلیفه 4 هم آدم بزرگی بوده..

بزرگان اهل سنت، پیامبر و اهل بیت(ع) ایشان را دوست دارند اما چرا سنی شافعی که خود به شخصه با آنها برخورد دارم احترامی برای امامان معصوم ما قایل نشده وحرف هایی جهت گسستگی مذهب شیعه را دارند.چه بسا بهتر است اطلاع رسانی علمای اهل سنت گسترده باشد تا این وسط هتک حرمت نسبت به ائمه معصومین نشود. بعضی از اهل تسنع خیلی خشک و توهین آمیز برخورد میکنند. و مدعی این هستن عمر اسلام را به ایران آورده ، عمر به ایران آمد مگر هدفی جز چپاول و غارتگری، که در مجموعه مختارنامه به وضوح قابل مشاهده است.امامان معصوم(ع) جز برای اسلام و امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از حق مظلوم چه چیز منحرفی مگر با خود داشته اند که اینگونه بی احترامی به بارگاه آنان می شود. خداوند خود همه مسلمین جهان را به راه راست هدایت گرده و ظهور آقا امام زمان (عج) را تعجیل فرمایند تا حق از باطل جدا شود.

اینکه به عمر بگویی چپاولگر و .... ،فکر نمیکنی داری راه وهابیون و تکفیری هارو هموار میکنی؟ اهل نباید به بزرگان اهل تسنن بی احترامی کنند ، همینطور اهل تسنن به تشییع ، همدیگر را خار نکنید ، دشمنان اهل سنت دشمنان اهل تشییع هم هستند و دشمنان اهل تشییع دشمنان اهل تسنن هم هستند ، اختلاف نظرهای ریز را به دشمنی بین خودتان تعبیر نکنید. هرکدام از افراد این دو مذهب اگر به همدیگر بی احترامی کنند به احمقی او شک نکنید!

مگه امام علی با شما چه کار کرده که اینجوری باهاش بغض داره یاعلی شیعه تو همیشه مظلومه اون از افغانستان اون از فلستین اون از یمن و... اخه مگه باشماچکار کردیم تازه اگه کسی کوچیک ترین بغض به حضرت علی داشته باشه روی بهشت رو نمیبینه آهای اهل سنت یکم به فکر آخرتت باش راهی که تو میری اشتباه

دوستان عزیز متحد باشید غربی ها به دنبال تفرقه انداختن بین مسلمانان هستند جنگ بشه خوب و بد با هم می سوزند
اتحاد همبستگی شاهو از کردستان

ببخشید آقای مدیر سایت شما چرا عنوان اولی الامر را به اهل بیت معنی کرده اید ؟؟
واقعاً که با سوادی !!!
چرا خدا به جای اولی الامر نفرمود و اهل البیت ؟؟ ترسید ؟؟؟
عزیز من منظور از این جمله حاکمان و مسئولان ممالک اسلامی اند .

ما بسیاری از ممالک اسلامی را داریم که حاکمانی ظالم و فاسق وغیره دارند طبق نظر شما خداوند فرموده از حاکمان ممالک اسلامی که ظلم میکنند هم پیروی کنید.اولی الامر ولی خداست ولی امر مسلمین است نه هر کسی

اولی الامر باید از اشتباه مبرا باشن یعنی باید به مقام عصمت برسند واین خصوصیت رافقط اهل بیت (ع)دارامیباشند

خدایا خودت یه کاریش کن!!!!!

یاحق
اهل سنت هشیـــــــــــــــــــــــار باشند؛
انتساب(یا همون چسبوندن)وهابیان به اهل سنت تاکتیکی است،وفتش برسه در دنیا
«فقط یک موحد وجود دارد وآن محمد بن عبدالوهاب و پیروان او هستند»
راستی دیدید ی بار(بله حتی یک بار)علمای وهـــــــــــــــــــابی اسرائیلی ها رو محکوم کنند؟!

خاله زاده های من سنی هستند و ما شیعه حضرت علی هستیم در محرم همه مان با هم سیاه پوش ابا عبدالله می شویم اونها هر شب حسینه می روند حتی اگر ماشبی نرویم و اصلا وهابیت که بماند خیلی از تعصبات اهل سنت را قبول ندارندو حاضر نیستند بشنوند خیلی از فامیل ما همینطورند اهل سنت یا شیعه هستند ما هیچ مشکلی در فامیل با هم نداریم کاش همه مسلمانان همینطور میبودندما از شنیدن کشار ناجوانمردانه بخاطر مذهب و به بهانه دین بیزاریم خدا همه ما را هدایت کند

آرزوی من این است که روزی ببینیم که منجی عالم برای رفع اختلافات و یک دست کردن امت مسلمان بیاید و رسم مسلملن کشی به بهانه مذهب منسوخ بشه و همه مسلمانان، مسلمان باشند خداپرست خداشناس خدادوست و طی راه را از راه بلدان و سلسله پیامبر بیاموزند دل آدم میگیرد وقتی بجای جنگیدن با کفر و اسرائیل و ظالمین عالم مسلمانان به جان هم افتاده اند و ابروی دین پیامبر خدا را می برند

بايد فقط به قرآن كه تنها ميزان و معيار اسلام است توجه كرد بطور دقيق نه انحرافي بعد با عقل سنجيد از توهين هم پرهيز شود زيرا همه بنده خدا هستيم كسي را به كسي برتري نيست جز متقيان اگر خدا تشخيص دهد چه بسا مسلماناني بودهاند كه در لحظه مرگ تسليم شيطان شده اند


کاربرگرامی، خدا و پیامبرش بر خلاف شما فرموده اند
خداوند در قرآن می فرماد:اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم
پیامبرش هم در حدیث ثقلین فرمود: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی..
با این حساب معلوم می شود که اسلام را هم باید با قرآن هم پیامبر و هم اهل بیتش به دست آورد

لطفا اینقدر نسبت به خلفای اسلام بی ادب نباشیدبرای ما اهل سنت حضرت ابوبکصدیق(رض)وحضرت علی (رض) وبقیه خلفا فرقی ندارندشماهاهم دست کمی ازوهابیون نداریدکه نسبت به این بزرگان دین بی ادبی میکنید

شما جوش نزن كسي به خلفاي شما توهين نكرده اگر گفته ابوبكر همان طوري هم گفنه علي بس بيخودي جوگير نشو بعدش هم وهابيها كي به بزرگان شما توهين كردند انها كه مرتب دم از خلفاي اهل سنت مي زنند به نطرم تا مي توانيد از وهابيها فاصله بگيريد كه بد جوري ابروي اهل سنت را مي برند

احسنت واقعا هم همینجوره و این وهابیها اصلا سنی نیستند و ما سنی ها هم از اونها بیزاریم

سلام افرين برشما برادر سني روشن فكر افرين دمت گرم

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 14 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .